Dotychczasowe rozważania, dotyczące energochłonności miejskich oczyszczalni ścieków, bazują na rzeczywistych danych uzyskiwanych z pracujących obiektów Dane te w większości przypadków dotyczą całkowitego zużycia energii elektrycznej w oczyszczalni, co pozwala jedynie na określenie jednostkowej mocy zainstalowanej i jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do ilości oczyszczanych ścieków, liczby mieszkańców obsługiwanych przez oczyszczalnię oraz ładunku BZT wprowadzanego do obiektu. Nie podjęto jak dotychczas, działań zmierzających do określenia jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do poszczególnych procesów i związanych z tym urządzeń. Dane takie można znaleźć w książce pt.: Wastewater Engineering. Treatment and Reuse, której autorami są G. Tchobanoglous, F. L. Burton I H. D. Stensel. Jest to dzieło wydawane regularnie przez wydawnictwo Metcalf and Eddy Inc. Graw Hill. Rozdział 17. tej książki poświęcony jest zagadnieniom energetycznym dotyczącym oczyszczalni ścieków uwzględniających różne procesy technologiczne. Autorzy książki przedstawili informacje dotyczące jednostkowego zużycia energii elektrycznej w odniesieniu do różnych urządzeń występujących w oczyszczalniach ścieków o różnych układach technologicznych. Dane te obejmują wskaźniki zużycia energii elektrycznej odniesione do ilości oczyszczanych ścieków i podane są w przedziale minimalnej i maksymalnej wartości, bez uwzględnienia wielkości oczyszczalni mierzonej ilością ścieków poddawanych oczyszczaniu.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W celu poszerzenia zakresu badań dotyczących energochłonności oczyszczalni ścieków posłużono się danymi zebranymi przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” oraz wynikami opracowania G. Thobanoglous'a.
EN
In order to broaden the scope of research on the energy consumption of wastewater treatment plants, data collected by the Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie” and the results of G. Thobanoglous's study were used.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.