Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Pierwsza europejska dyrektywa w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi powstała w 1998 roku. W międzyczasie wprowadzano do niej zmiany, jednak nie były one rewolucyjne. Największe obciążenie dla wodociągów spowodowała zmiana w 2015 r. oparta na wymaganiach Euratom. 23 grudnia 2020 r. została opublikowana od dłuższego czasu wyczekiwana nowa dyrektywa 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, przekształcająca tę z 1998 roku. Debata nad jej treścią trwała kilka lat, instytucje unijne, zgodnie z zasadami, szeroko konsultowały wszystkie zapisy. Wydaje się, że założenia nowej dyrektywy są jasne, jednak czy tak jest okaże się dopiero podczas jej transpozycji, a następnie wdrażania.
2
Content available remote Wody opadowe w Europie
100%
PL
Wody opadowe mają szczególne znaczenie w gospodarce ze względu na ich różnorodność, zależną od miejsca. Mogą stanowić czysty zasób, ale równocześnie szybko stają się ściekami zanieczyszczonymi poprzez spływ miejski. Prawodawstwo unijne poświęca im coraz więcej uwagi właśnie ze względu na tę niejednoznaczność związaną z ich wartością dla środowiska naturalnego i gospodarki.
PL
Kwestia pojawiających się w środowisku wciąż nowych zanieczyszczeń staje się coraz poważniejszym problemem również dla gospodarki wodnej. Konieczne jest podjęcie działań, które zapobiegną przedostawaniu się do wód substancji szczególnie szkodliwych. Kluczowym wyzwaniem jest kontrola dróg migracji oraz udział wszystkich interesariuszy, począwszy od projektantów i producentów, poprzez odpowiedzialną konsumpcję, aż do odpowiedniego zagospodarowania i skutecznej neutralizacji. Dlatego federacja EurEau1 wspólnie z firmą Deloitte przygotowuje opracowanie, które pomoże interesariuszom zrozumieć problem i poznać propozycje pewnych rozwiązań.
PL
Usługi wodociągowo-kanalizacyjne są oparte na podstawowym prawie dostępu człowieka do wody i urządzeń sanitarnych. Podlegają jednak zasadzie zwrotu kosztów za usługi wodne. Dlatego ważne jest wdrożenie stabilnych modeli biznesowych i finansowych. Modele te zależą głównie od własności infrastruktury i odpowiedzialności za jej eksploatację. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne finansują się głównie z taryfy, jednak inne źródła funduszy są niezbędne do utrzymania inwestycji na odpowiednim poziomie. Wyzwania sektora związane są więc głównie z wdrażaniem zmieniającego się prawa i pozyskiwaniem odpowiedniego finansowania.
EN
Water supply and sewerage services are based on the fundamental human right of access to water and Sanitation. However, the rule is that they are provided subject to reimbursement of water services costs. It is therefore important to implement stable business and financial models. These models mainly depend on who owns and is responsible for the infrastructure operation. Water and sewerage companies are financed primarily with the tariff, however, other sources of funds are essential to keep the investments at an appropriate level. The challenges faced by the sector are mainly related to implementation of the changing law and acquisition of the appropriate financing.
PL
W dniu 28 maja 2018 r. Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody1. Jest to element działań instytucji unijnych na rzecz rozwiązywania problemów niedoboru wody w UE, prowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i dostosowywania się do zmiany klimatu. W celu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska ustanowiono minimalne wymogi dla jakości odzyskanej wody oraz monitorowania zgodności, stąd obowiązek prowadzenia oceny i zarządzania ryzykiem. Wymagania są wynikiem dyskusji prowadzonych na szczeblu ekspertów z państw członkowskich przez 3 lata i zostały oparte na sprawozdaniu Wspólnego Centrum Badawczego, doświadczeniach krajów, które już odzyskują wodę ze ścieków i wykorzystują na cele rolnicze (głównie kraje południowej Europy).
PL
Usługi wodociągowe rozumiane są powszechnie jako zaopatrzenie w wodę do picia oraz odbiór ścieków w celu ich oczyszczenia. Zaspokajają podstawowe potrzeby ludzkie, a tym samym mają istotną wartość dla zdrowia społeczeństwa. Ze względu na rozbudowaną infrastrukturę są bardzo kapitałochłonne i narażone na działanie czynników zewnętrznych. Oparcie na zasadzie pełnego zwrotu kosztów, która powinna być podstawą działalności wodociągów, jest niezbędne, ale bardzo trudne. Należy więc znaleźć delikatną równowagę między misją zapewnienia wysokiej jakości usług wodociągowych poprawiających zdrowie publiczne ludności a potrzebą utrzymania odpowiedniego poziomu finansowania tych usług.
11
Content available remote Kompetencje w sektorze wod-kan
100%
PL
Jak w każdej branży, tak i w wodociągach coraz bardziej poważny staje się problem braku pracowników. Konieczne jest więc tu podejmowanie działań zaradczych i propagowanie niewątpliwej atrakcyjności sektora oraz jego konkurencyjności na rynku pracy.
PL
Zmiany klimatu są faktem, który ma swoje odzwierciedlenie również w regionie Morza Bałtyckiego. Niedobory wody pojawiają się coraz częściej, powodując problemy techniczne oraz pojawienie się konkurencji o wodę pomiędzy przemysłem, rolnictwem i usługami komunalnymi.
PL
Obecnie znanych jest około 4730 substancji PFAS. Większość tych związków z łatwością przemieszcza się w środowisku, pokonując znaczne odległości od miejsca ich uwolnienia. W ostatnich dziesięcioleciach PFAS zyskują rosnącą uwagę ze względu na coraz więcej dowodów na negatywny ich wpływ na zdrowie ludzi i środowisko. Jak z nimi walczyć?
PL
Trwa akcja inwentaryzacji i kontroli zbiorników bezodpływowych na nieczystości (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. To pierwszy i bardzo istotny krok na drodze do uporządkowania gospodarki ściekowej tam, gdzie nie dociera sieć kanalizacyjna.
PL
Coraz więcej operatorów wod-kan staje się również odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami opadowymi w mieście. Tym samym odpowiadają za projektowanie, budowę, eksploatację i konserwację systemów zbierania i odprowadzania wód opadowych.
PL
W 2011 r. szefowie państw i rządów Unii Europejskiej* (UE) wezwali Komisję Europejską (KE) do zebrania wszystkich rozdrobnionych funduszy UE w ramach jednolitego programu badań i rozwoju. Celem działań miało być uporządkowanie celów i doprowadzenie do efektywnego wykorzystywania budżetu. W wyniku szerokich konsultacji KE powstał program „Horyzont 2020”, który funkcjonuje od 2014 r.
PL
Zmiany klimatu są faktem, mają znaczący wpływ na obieg wody w przyrodzie potęgując ekstremalne zjawiska suszy i powodzi. Niedobory wody w wodociągach stały się problemem wielu europejskich przedsiębiorstw. Warto czerpać z ich doświadczeń, na co zwracają uwagę także instytucje UE proponując nowe rozwiązania prawne jak np. odzysk wody do celów rolniczych [2].
EN
The climate change is a fact, having significant impact on water circulation in nature and aggravating extreme droughts and floods. Water shortages in water supply networks have become a problem for many European companies. Their experience is a valuable source, which is also noted by EU institutions proposing new legal solutions, such as water reclaimed for agricultural purposes [2].
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.