Artykuł jest kontynuacją cyklu poświęconego regulacji hydraulicznej instalacji ogrzewczych w kontekście ich efektywności i komfortu użytkowego. W poprzednich odcinkach cyklu* poruszyłem zagadnienia teoretyczne związane z urządzeniami służącymi do statycznego i dynamicznego równoważenia hydraulicznego. W tym artykule zaprezentuję obliczenia praktyczne doboru wybranych urządzeń i ich parametrów oraz ekonomiczne efekty ich stosowania.
W cyklu omówiłem tematykę doboru zaworów bezpieczeństwa do instalacji ogrzewczych. Podałem wymagania formalne i wskazówki praktyczne, a także przywołałem zapisy normatywne. Rozważania teoretyczne uzupełnia kilka przykładów obliczeniowych, pokrywających większość przypadków, jakie można spotkać w rzeczywistości. W pierwszej części skupimy się na omówieniu podstaw teoretycznych zasady działania i doboru tych urządzeń. W kolejnych częściach zaprezentujemy procedurę ich doboru, prezentując przykłady obliczeniowe, a także narzędzia komputerowe, ułatwiające ten proces.
Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych zagadnieniu regulacji i równoważenia hydraulicznego instalacji ogrzewczych z punktu widzenia statycznych i dynamicznych warunków pracy. W pierwszym artykule z tego cyklu, opublikowanym w wydaniu 1-2/2020 „Polskiego Instalatora", rozważania zakończyliśmy na zaworach montowanych przy grzejnikach. W tym numerze zajmiemy się zaworami lokalizowanymi w innych miejscach instalacji - zaworami równoważącymi ręcznymi, wyposażonymi w siłowniki oraz mieszającymi i rozdzielającymi.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.