Gmina jako właściciel budynku komunalnego powinna zapewnić lokatorom takie warunki mieszkaniowe, które nie będą zagrażały ich życiu ani zdrowiu. Na 20 skontrolowanych przez NIK gmin jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie (substandardowych).
Wstępne wyniki najnowszego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP) wskazują, że 31 marca 2021 r. na terenie kraju usytuowanych było ponad 15,3 mln mieszkań, które zlokalizowane były w ponad 6,9 mln budynków. W porównaniu ze spisem z 2011 r. liczba mieszkań wzrosła o prawie 1,9 mln, tj. o 13,7%, a liczba budynków zwiększyła się o ponad 900 tys., tj. o 14,9%1.
Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce możliwe jest m.in. poprzez innowacyjną konfigurację i wykorzystanie istniejących zasobów oraz narzędzi. W niniejszym artykule przedstawiono wybrane innowacyjne rozwiązania, w szczególności łączące aspekty społeczne, techniczne i środowiskowe.
Premier Donald Tusk w exposé wygłoszonym w Sejmie 12 grudnia 2023 r. nie wymienił mieszkalnictwa jako priorytetu. Złożył jednak obietnicę, że nowy rząd zrealizuje wszystkie "100 konkretów”, z którymi Koalicja Obywatelska szła do wyborów.
Z przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju „Raportu o stanie mieszkalnictwa 2019” wynika, że zasoby mieszkaniowe w Polsce na koniec 2018 r. to 14,62 mln mieszkań. Mimo poprawy sytuacji w Polsce przypada jedynie 386 mieszkań na tysiąc mieszkańców. W UE gorzej jest tylko na Słowacji (369 mieszkań). W Niemczech wskaźnik ten wynosi 509, na Węgrzech – 456, a w Czechach – 455.
Pomimo licznych zmian przepisów i ogłaszania różnych programów wsparcia budownictwa mieszkaniowego to gmina wciąż pozostaje podstawowym podmiotem, na którym spoczywa ustawowy obowiązek tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej.
W ramach działań na rzecz poprawy czystości powietrza w Polsce 29 września 2023 r. ruszył drugi nabór wniosków w programie "Ciepłe Mieszkanie”, z budżetem 1,75 mld zł, na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych.
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło 4 maja 2020 r. założenia pakietu nowych rozwiązań dotyczących budownictwa społecznego i komunalnego. Rozwiązania te mają korygować politykę mieszkaniową w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego i jednocześnie przeciwdziałać negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym COVID-19.
Rządowy program Mieszkanie Plus, dzięki któremu państwo miało budować tanie mieszkania dla niezamożnych rodzin, ciągle nie nabrał tempa. Z raportu opracowanego na potrzeby rządu wyłania się bardzo negatywna ocena programu, który w kilka lat miał zapewnić 100 tys. mieszkań dla rodzin.
Zadania z zakresu gospodarki mieszkaniowej w kontrolowanych przez NIK gminach województwa dolnośląskiego realizowane były prawidłowo, rzetelnie i gospodarnie w zakresie zarządzania posiadanym zasobem mieszkaniowym - wynika z raportu NIK-u. Izba sformułowała jednak szereg uwag, które mogą dopomóc we właściwym prowadzeniu gospodarki mieszkaniowej także w innych regionach, w szczególności w gminach miejsko-wiejskich.
Każda rada gminy w Polsce do 21 kwietnia 2021 r. musi podjąć nowe uchwały regulujące sprawy wieloletnich programów gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.
W Światowy Dzień Mieszkalnictwa (World Habitat Day) - 4 października 2021 r. - Fundacja Habitat for Humanity Poland zorganizowała webinarium, w czasie którego przedstawiony został raport1 z wynikami badań o pustostanach gminnych.
Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK) opracował raport w sprawie polityki mieszkaniowej państwa. Dokonano w nim diagnozy tej polityki od 1989 r., kiedy to ciężar zapewnienia mieszkań przesunięto w kierunku rynku, do czasu obecnego, kiedy to państwo podejmuje próbę interwencji w celu rozwiązania problemu niedoboru mieszkań w Polsce.
Według wstępnych danych GUS, w 2019 r. oddano do użytkowania 207,2 tys. mieszkań, tj. o 12% więcej niż w 2018 r. – wtedy notowano wzrost o 3,8%. Wzrosła też liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, i liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym.
Polityka państwa na różne sposoby próbuje wspierać politykę mieszkaniową. Po programie Mieszkanie Plus oraz Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych kolejne rozwiązania znalazły się w przyjętym przez Sejm „Polskim Ładzie”.
W koalicji rządowej trudno o kompromis w zakresie nowych programów mieszkaniowych. Na szczęście do chwili, gdy ten kompromis zostanie osiągnięty, samorządy mogą korzystać z dotychczasowych programów wsparcia.
Od 15 kwietnia 2022 r. przestał obowiązywać art. 15zzu ust. 1 tzw. ustawy antycovidowej1, który nie pozwalał na przeprowadzenie eksmisji - nawet w sytuacjach, gdy stan budynku zagrażał życiu i zdrowiu lokatorów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.