W pierwszej części artykułu [6] opisana została metoda decentracji pryzmatycznej przy użyciu podziałki kątowej [9]. Ta technika jest bardzo dobra do zrozumienia działania decentracji. W codziennej praktyce może okazać się zbyt czasochłonna i mało dokładna. Lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań, jakie oferuje nawet najprostszy dioptromierz lunetowy bez kompensatora pryzmatycznego.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Specjaliści ochrony wzroku w Polsce pomagają coraz większej liczbie pacjentów z poważnymi problemami wzrokowymi. Często wiąże się to z koniecznością zalecenia korekcji pryzmatycznej. W jaki sposób pracować z korekcją pryzmatyczną?
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Średnica soczewki okularowej to pojęcie znane każdemu optykowi. W praktyce okazuje się, że wciąż wielu specjalistów ma problemy ze średnicą soczewki okularowej. Podanie średnicy soczewki jest niezbędne podczas zamówienia produktu.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Rozstaw źrenic, wysokość montażowa. Jednym z najważniejszych parametrów niezbędnych do prawidłowego montażu soczewek jest rozstaw źrenic (ang. Pupil Distance, PD), nazywany również odległością międzyźrenicową. Dla optyka stanowi on informację o położeniu środków optycznych soczewek w okularach pacjenta (ang. Optical Center Distance, OCD). Niedokładne lub błędne pomiary mogą prowadzić do niepożądanych efektów pryzmatycznych wywołanych nieprawidłową centracją [3]. PD definiowane jest jako „odległość między środkami źrenic podczas patrzenia na przedmiot znajdujący się w nieskończoności przy wyprostowanej głowie". Najbardziej interesującym parametrem jest jednooczny (monokularowy) rozstaw źrenic, czyli odległość od środka źrenicy danego oka do linii środkowej mostka okularów lub podstawy nosa (ryc. 1).
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
OpenAI zdobyto duże zainteresowanie i zwróciło na siebie uwagę od samego początku swojego istnienia w 2015 roku. Jednak zamieszanie wokół OpenAI, szczególnie w kontekście modeli językowych takich jak GPT (Generative Pre-trained Transformer), stało się bardziej zauważalne w ostatnich latach, a szczególnie po prezentacji GPT-3 w czerwcu 2020 roku.
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Kto odpowiada za normy ISO – International Organization for Standardization – to organizacja pozarządowa, zrzeszająca krajowe organizacje normalizacyjne. Rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku, obecnie zrzesza ponad 160 krajów, a siedziba mieści się w Genewie. ISO zajmuje się opracowywaniem i ujednolicaniem norm własnościowych, przemysłowych i handlowych.
7
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Rozstaw źrenic i wysokość montażowa to niezbędne parametry wymagane do prawidłowego montażu soczewki okularowej. Jednak w celu zapewnienia optymalnego widzenia należy również uwzględnić ułożenie soczewki przed okiem pacjenta. W przypadku, gdy oś widzenia przechodzi przez środek optyczny soczewki pod pewnym kątem, pojawia się aberracja: astygmatyzm wiązki skośnej. Wartość tej aberracji dla soczewki sferycznej o mocy D i współczynniku załamania światła materiału n może zostać policzona ze wzorów Coddingtona [3].
8
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pryzmat jest najprostszym przyrządem optycznym powodującym załamanie światła (przy czym w przypadku płytki płasko-równoległościennej mówi się o równoległym przesunięciu wiązki światła, a nie załamaniu) [3]. Jest to bryła wykonana z materiału optycznego, składająca się z co najmniej dwóch płaskich ścian nachylonych do siebie pod pewnym kątem ε, zwanym także kątem łamiącym pryzmatu. Krawędź pryzmatu, w której przecinają się dwie powierzchnie optyczne, zwana jest wierzchołkiem. Powierzchnia przeciwległa do wierzchołka to podstawa pryzmatu, czyli baza (rys. 1).
10
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W branży optycznej temat okularów ochronnych wydaje się być znany. Jak się jednak okazuje, problematyka jest zdecydowanie bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.
11
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W celu diagnozy i prowadzenia pacjentów z problemami z widzeniem obuocznym wielu optometrystów stosuje analizę graficzną. Jest to wygodny sposób gromadzenia i przechowywania danych, jak również świetne narzędzie do analizy. Niniejsze opracowanie nie porusza kwestii procedur refrakcji, tj. pomiarów parametrów niezbędnych do przeprowadzenia analizy.
13
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Gdy spojrzymy przez soczewkę poza jej środkiem optycznym, pojawi się działanie pryzmatyczne. Im dalej od środka optycznego, tym działanie to będzie większe. Można policzyć wartość działania pryzmatycznego oraz wyznaczyć jego zwrot, korzystając ze wzoru Prentice’a.
14
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W praktyce zawodowej optyka często pojawiają się pojęcia owiane tajemnicą, takie jak pocienienie pryzmatyczne czy soczewki Slab-off. Wszyscy o nich słyszeli, ale nie każdy wie, co za nimi stoi. Na łamach niniejszego artykułu autorzy dołożyli wszelkich starań, aby wyjaśnić opisywane technologie.
15
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Formalnie soczewki lentikularne nazywają się soczewkami o zredukowanej aperturze [1]. Charakteryzują się częścią optyczną (lentikularną) oraz marginesem, inaczej częścią nośną (ryc. 1). Część optyczna soczewki posiada moc określoną w zamówieniu, otacza ją część nośna pozwalająca na montaż soczewki w oprawie okularowej.
17
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Składanie dwóch soczewek cylindrycznych najczęściej dotyczy sytuacji, w których dwie soczewki cylindryczne ustawione są w jednej osi, np. podczas łączenia soczewek cylindrycznych z kasety okulistycznej. W praktyce optometrycznej wykorzystywany jest również cylinder skrzyżowany, tzw. Cylinder Jacksona, gdzie pod kątem 90° względem siebie połączone są ze sobą soczewki z cylindrem dodatnim i cylindrem ujemnym (o takiej samej wartości bezwzględnej) (ryc. 1).
19
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Badania dotyczące zastosowania soczewek optycznych do korekcji wad wzroku rozpoczęły się w XVII wieku. W tym kontekście warto przypomnieć dzieło Benito Daza de Valdesa pod tytułem „Uso de los antoios para todo género de vistas”, które ukazało się w 1623 roku w Sewilli i które szybko zostało przetłumaczone z języka hiszpańskiego i wydane w języku angielskim pod tytułem „The use of eyeglasses”. To i inne powstałe w tym czasie naukowe opracowania przyczyniły się do upowszechnienia i rozwoju wiedzy o rozpoznaniu i korygowaniu wad wzroku, jak i do opracowania procedur badania refrakcji, na których w znacznej mierze opieramy się dziś. Jednak obecnie na soczewki okularowe patrzymy przez pryzmat postępu technicznego i technologicznego minionego stulecia, w szczególności w odniesieniu do technologii masowej produkcji soczewek o złożonych krzywiznach powierzchni, czyli FreeForm. Dzięki zastosowaniu frezarek sterowanych numerycznie, możliwe stało się wykonywanie soczewek o bardzo złożonych geometriach krzywizn, jak choćby soczewki progresywne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.