Wyniki zamieszczonych w pracy badań wykazały możliwość wyeliminowania z mosiądzu MO59 ołowiu, w wyniku zastąpienia tego szkodliwego dla środowiska i zdrowia pierwiastka bizmutem. Porównano wybrane właściwości mosiądzu z dodatkiem 2% ołowiu z właściwościami mosiądzu zawierającego 2% bizmutu. Ocenie poddano odlewy o średnicy 10 i 30 mm wykonane w formach skorupowych i w kokili. Określono mikrostrukturę, podstawowe właściwości mechaniczne, w tym wytrzymałość na skręcanie w temperaturze 20 i 250 °C, szybkość korozji w 10% wodnym roztworze NaCl oraz skrawalność badanych stopów.
EN
The presented research results proved the possibility to eliminate lead of MO59 brass (CuZn39Pb2) by replacing this noxious and environmentally harmful element with bismuth. The selected properties of brass containing 2% of lead were compared with those of brass containing 2% of bismuth. Chill castings and shell castings dia. 10 mm and 30 mm were examined. The following properties of both alloys were determined: microstructure, basic mechanical properties including torsional strength at 20 and 250 °C, corrosion rate in 10-% NaCl water solution and machinability.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących możliwości wyeliminowania ołowiu z mosiądzu CuZn39Pb2 w wyniku zastąpienia tego szkodliwego dla naturalnego środowiska pierwiastka bizmutem. Porównano wybrane właściwości mosiądzu z dodatkiem 2% ołowiu z właściwościami mosiądzu zawierającego 2% bizmutu. Ocenie poddano odlewy o średnicy 10 i 30 mm wykonane w formach skorupowych i w kokili. Określono mikrostrukturę, podstawowe właściwości mechaniczne, w tym wytrzymałość na skręcanie w temperaturze 20 i 250ºC, szybkość korozji w 10% wodnym roztworze NaCl oraz skrawalność badanych stopów.
Zaprezentowano wybrane zastosowania armatki powietrznej w odlewnictwie: w składowaniu materiałów sypkich oraz w procesach zagęszczania mas formierskich. Armatka powietrzna, produkowana przez OBR EiUP w Kielcach, jest urządzeniem stosowanym do usuwania zawisów materiałów sypkich składowanych w zasobnikach i silosach. Na podstawie analizy zasady i dynamiki działania zaworu impulsowego armatki powietrznej stwierdzono, że może on znaleźć zastosowanie w głowicach przeznaczonych do dynamicznego zagęszczania mas formierskich. Opisano konstrukcje nowych głowic: wielozaworowej impulsowej oraz do dynamicznego prasowania. Przedstawiono wyniki badań skuteczności zagęszczania mas formierskich przy zastosowaniu wymienionych głowic.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.