Artykuł poświęcony jest największemu w Polsce muzeum technologii informatycznych – Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach (MHKI). Trend kreowania tego rodzaju muzeów możemy obserwować w krajach wysoko rozwiniętych już od ponad 20 lat. Wiąże się on ze zmieniającą się perspektywą postrzegania technicznych akcesoriów życia codziennego, które stopniowo włącza się w krąg dziedzictwa kulturowego, a następnie obejmuje instytucjonalną ochroną. Ich założycielami są zazwyczaj podmioty i osoby prywatne, które motywowane pasją dążą do zachowania oraz popularyzacji technicznego dziedzictwa wśród obecnych i przyszłych pokoleń. Cechą łączącą muzea informatyki na świecie jest zastosowanie – rzadko spotykanego w klasycznym muzealnictwie – modelu udostępniania zwiedzającym eksponatów do bezpośredniej interakcji. Jednocześnie muzea te są podmiotami rynkowymi, które, poza działalnością kulturotwórczą, muszą zadbać o swoją samodzielność i stabilność finansową, uzależnioną przede wszystkim od frekwencji zwiedzających oraz umów partnerskich z podmiotami zewnętrznymi: firmami i mediami. Powyższe kwestie stały się przedmiotem pogłębionego wywiadu z dyrektorem MHKI, który stanowi materiał źródłowy artykułu. Pozyskane informacje mogą być źródłem wiedzy oraz inspiracji dla twórców kolejnych muzeów informatycznego dziedzictwa powstających w Polsce.
Celem niniejszego artykułu jest ocena wybranych strategii rozwoju turystyki w Polsce w kontekście zasad planowania strategicznego, udziału interesariuszy oraz zasad zrównoważonego rozwoju turystyki. Kwestionariusz oceny strategii zawierający 44 pytania utworzono na podstawie skal pomiarowych opracowanych i zweryfikowanych przez Simpsona [2001] i Ruhanen [2004]. Sześcioro autorów artykułu oceniło 34 strategie rozwoju turystyki w regionach: 13 strategii wojewódzkich, 5 powiatowych, 6 gminnych, 8 miejskich i 2 innych obszarów. Analiza strategii wykazała, że w niewielkim stopniu realizują one paradygmaty zrównoważonego rozwoju turystyki. Zdecydowanie wyższą jakością charakteryzują się dokumenty opracowane dla wyższych szczebli podziału administracyjnego. Najlepiej ocenianymi domenami strategii rozwoju turystyki w badanych dokumentach są wskaźniki planowania i analiza środowiska.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.