W niniejszej, trzeciej części publikacji na temat norm dla pneumatyki w pierwszej kolejności omówione będzie bardzo istotne zagadnienie jakości sprężonego powietrza, które jest najpopularniejszym czynnikiem roboczym stosowanym w pneumatycznych urządzeniach oraz układach napędowych i sterujących.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W poprzednim numerze "Pneumatyki" zwróciliśmy uwagę czytelników na stan i aktualność powszechnie dostępnych Polskich Norm, stosowanych przez producentów i użytkowników pneumatyki. Oprócz znanych norm krajowych, z którymi można zapoznać się w większości bibliotek technicznych, bardzo istotne dla naszej branży są normy międzynarodowe ISO.
Opisano funkcjonowanie krajowego systemu normalizacji i jego zadania w okresie przedakcesyjnym naszego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Podano ogólny stan krajowej normalizacji w połowie 2000 r. Obecnie jest około 19 000 PN i 8 200 norm europejskich EN, w tym tylko ok 2 300 norm krajowych jest zharmonizowanych z normami europejskimi. Przedstawiono etapy powstawania normy międzynarodowej ISO (CD, DIS, FDIS) i wprowadzania jej do Polskich Norm. Podano numery i tytuły 54 norm stanowiących zbiór PN dla pneumatyki, strukturą tego zbioru i powiązanie z normami dotyczącymi hydrauliki.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW