Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Misja wykopaliskowa Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej) pracowała w stolicy Królestwa Makurii - Dongoli w okresie od 18 listopada do 20 grudnia 2012 roku oraz od 16 stycznia do 16 lutego 2013 roku, kontynuując badania nad budowlami królewskimi, tj. Pałacem Johannesa (B.I), budowlą B.X, starszą zabudową poniżej pałacu i nad kościołem królewskim (B.V), a także nad fortyfikacjami cytadeli i zabudową mieszkalną przy północno-wschodniej fortyfikacji, na terenie klasztoru na komie H, w jego południowo-wschodniej części. Badania fortyfikacji cytadeli zmieniły wcześniejsze ustalenia. Oryginalne fortyfikacje z przełomu V i VI wieku są zachowane do wysokości powyżej 8 m, a ich rozbudowa, fundowana na wydmie piaskowej pod fortyfikacjami, zapewne powstała znacznie później - w XVI wieku. Szersza informacja o wynikach prac misji w 2013 roku, jak również w latach wcześniejszych, znajduje się na stronie internetowej UW: www.polacynadnilem.uw.edu.pl.
PL
Misja Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej) pracowała w Naqlun, na stanowisku monastycznym, w okresie od 1 do 26 września 2012 roku, kontynuując wieloletni program badawczy nad zabudową koptyjskiego klasztoru. Prowadzono także prace konserwatorskie nad zabytkami metalowymi odkrytymi w sezonach wcześniejszych, jak również studia nad monetami arabskimi pochodzącymi z pomieszczeń monastycznych. Szersza informacja z prac misji w 2012 roku, jak również w latach wcześniejszych, znajduje się na stronie internetowej UW: www.polacynadnilem.uw.edu.pl
PL
Mlisja wykopaliskowa Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego pracowała w stolicy Królestwa Makurii, Dongoli, w okresie od 15 stycznia do 1 marca 2012 roku, kontynuując wcześniejsze badania: na terenie dongolańskiej cytadeli, stan. SWN - zespół budowli królewskich B.I i B.V; w klasztorze na komie H - kościół, sanktuarium Anna-By, oraz w grobowym kompleksie biskupów dongolańskich - krypta 3. Szczegółowe raporty z prac misji w roku 2012 oraz latach wcześniejszych dostępne są online: wersje polskie: www.polacynadnilem.uw.edu.pl wersje angielskie: www.pcma.uw.edu.pl
PL
Misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW pracowała na stanowisku monastycznym od 14 września do 15 października. Badania i przedsięwzięcia konserwatorskie objęły następujące sektory: - erem E.6 (Ryc. 1) - wykopaliska ratownicze, po nielegalnym przekopaniu przez nieznanych sprawców: eksplorowano jamę zasobową, ze znaleziskami z VI- VII w. (Ryc. 2) i kanałem wentylacyjnym (Ryc. 3:a,b); - budowla I (Ryc. 4) - w warstwie nad podłogą znaleziono bogaty zespół ceramiki, zarówno importowanej z Asuanu, jak i lokalnej produkcji, datowanej na schyłek X w. (Ryc. 5); - cmentarz A - przebadano 11 grobów, z pochówkami pięciu mężczyzn, trzech kobiet i trojga dzieci. Część grobów zachowała fragmenty nadbudów z cegły suszonej, pokrytych wapiennym tynkiem (Ryc. 6). Z grobu T.495 pochodzi dekorowana, glazurowana czarka (Ryc. 7); - na komie A, w budowlach A, D i G dokonano konsolidacji i uzupełnień murów, z użyciem oryginalnych cegieł średniowiecznych, suszonych lub wypalanych (Ryc. 8). Szersza informacja o badaniach tego i wcześniejszych sezonów znajduje się na stronie internetowej UW: www.polacynadnilem.uw.edu.pl.
PL
Misja wykopaliskowa Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej) kontynuowała w okresie od 17 września do 13 października 2011 roku wieloletni program badawczy nad rozwojem zespołu monastycznego w Naqlun (oaza Fajum) w Egipcie. Prace wykopaliskowe prowadzono na terenie centralnego zespołu klasztornego, obejmującego wieżę klasztorną oraz dwie towarzyszące jej budowle: Budowla AA i Budowla J na terenie wysypiska śmieci klasztornych (stanowisko B), datowane na vI wiek, oraz w północnej części zabudowy klasztornej. Kontynuowano również badania cmentarza koptyjskiego z XI-XIII wieku. Obiekty metalowe odkryte w 2011 roku, jak również w latach poprzednich (naczynia, lampy, biżuteria), zostały poddane kompleksowej konserwacji. Szersza informacja o wynikach prac misji w 2011 roku, jak również w latach wcześniejszych, znajduje się na stronie internetowej UW: www.polacynadnilem.uw.edu.pl.
PL
Misja wykopaliskowa Uniwersytetu Warszawskiego (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej) pracowała w stolicy Królestwa Makurii - dongoli w okresie od 4 stycznia do 15 lutego 2011 roku, kontynuując wieloletni program badawczy nad budowlami królewskimi (Cytadela: Pałac Johannesa - budowla I i kościół królewski - budowla B.V, we wnętrzu Sali Tronowej - budowli zamienionej w 1317 roku na meczet) oraz na terenie zespołu monastycznego w kościele klasztornym. Szersza informacja o wynikach prac misji w 2011 roku, jak również w latach wcześniejszych, znajduje się na stronie internetowej UW: ww.polacynadnilem.uw.edu.pl.
PL
Prace wykopaliskowe misji Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW tego sezonu trwały w okresie 16.11-21.12.2013 i 17.01-5.03.2014. Badaniami objęto następujące odcinki: - fortyfikacje i przylegające do nich zabudowania mieszkalne (Ryc. 1, 2), w których odnotowano znaleziska z okresu Fundż (XVI-XVII w.; Ryc. 3); - stanowisko SWN: kościół Archanioła Rafała, gdzie odsłonięto szereg malowideł naściennych (Ryc. 5), oraz pałac Johannesa (budowla B.I) - z późniejszą zabudową (okres Fundż; Ryc. 6); - kom H - klasztor św. Antoniego, gdzie odczyszczono fasady budowli wzniesionych wzdłuż muru obwodowego. Prowadzono tu także prace konserwatorskie i zabezpieczające (Ryc. 7). W ramach zarządzania stanowiskiem - jego ochrony i udostępniania zwiedzającym - wzniesiono mur zabezpieczający przed nawiewaniem piasku (Ryc. 8), a jego wewnętrzne lico wykorzystano jako tło eksponowania granitowych kapiteli z katedry dongolańskiej z VII w. (Ryc. 9). Szersza informacja o wynikach prac tego sezonu, jak i w latach wcześniejszych, znajduje się na stronie internetowej UW: www.polacynadnilem.uw.edu.pl.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.