Dotychczasowe technologie wytwarzania energii, oparte na węglu, ropie naftowej i gazie, przyczyniają się do zmian klimatu oraz zanieczyszczenia środowiska. Powodują emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody oraz miliony przypadków chorób i przedwczesnej śmierci ludzi. Alternatywą dla starych technologii jest energia pozyskiwana ze Słońca, wiatru, morza, ciepła Ziemi oraz wody. Jest to przyjazny dla środowiska i zrównoważony, bo bazujący na odnawialnych zasobach, sposób zaspokojenia światowego zapotrzebowania na energię. Obecnie najszybciej rozwijającymi się segmentami odnawialnych źródeł energii w Polsce są energetyka wiatrowa i fotowoltaika.
Termoenergetyka jest działem energetyki obejmującym wytwarzanie i przetwarzanie energii cieplnej, m.in. w energię elektryczną. Rozwój energetyki cieplnej zapoczątkowany został wynalezieniem i zastosowaniem w przemyśle, parowego silnika tłokowego (XVIII w.) i odkryciem w pierwszej połowie XIX w. najważniejszych praw termodynamiki, a jego przyspieszenie datuje się na koniec XIX w. kiedy skonstruowano pierwszą turbinę parową. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się energię cieplną pochodzącą z ziemi (geotermia). Energia geotermiczna jest przyjazną dla środowiska, odnawialną, stabilną i zrównoważoną formą energii dającą szansę na zaspokojenie nawet całego światowego zapotrzebowania na energię użytkową.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.