Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The quantitative and qualitative changes occuring in the soluble sugars of soybean, peas and beans under the effect of soaking and cooking have been studied.
PL
Prześledzono zmiany ilościowe i jakościowe cukrów rozpuszczalnych w nasionach soi, grochu i fasoli wskutek ich moczenia i gotowania. Stwierdzono, że surowa, odłuszczona soja polska odmiany Ajma zawierała 31% węglowodanów (liczonych z różnicy), a soja amerykańska 25%. Cukry rozpuszczalne stanowiły w obu przypadkach ok. 35% cukrów ogółem i dla soi polskiej wynosiły odpowiednio 11,4% w s.m. zaś dla soi amerykańskiej 8,6% w s.m. Groch surowy, odłuszczony wykazywał ok. 70% węglowodanów ogółem, z których tylko 6% stanowiły cukry rozpuszczalne. Fasola zawierała 65% węglowodanów, ale tylko 5,4% cukrów rozpuszczalnych. Wśród cukrów rozpuszczalnych soi, grochu i fasoli dominują sacharoza, rafinoza i stachioza, a w grochu dodatkowo werbaskoza. Proces moczenia i gotowania badanych nasion wpływa na obniżenie zawartości w nich cukrów rozpuszczalnych. Stopień wymywania cukrów był różny dla różnych nasion roślin strączkowych i wynosił odpowiednio dla soi 70-80%, dla fasoli 43%, a dla grochu 16%. Z nasion soi najłatwiej wypłukiwana była sacharoza. Ilościowym zmianom zawartości cukrów rozpuszczalnych w procesie moczenia i gotowania nasion roślin strączkowych towarzyszą zmiany jakościowe – oligosacharydy występujące w surowych nasionach ulegają podczas obróbki kulinarnej częściowemu rozkładowi, tworząc nowe cukry. Zmiany te są bardzo wyraźne w grochu, w którym po moczeniu i gotowaniu obserwuje się ubytek werbaskozy i stachiozy z jednoczesnym przyrostem produktów ich degradacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.