Praca dotyczy wpływu promieniowania gamma w zakresie dawek 0,5-500 krad na zawartość AMP, ADP i ATP erytrocytów, limfocytów i płytek krwi wieprzowej. Stosowane promieniowanie gamma we wszystkich 3 przypadkach wywołuje ten sam charakter zmian w zawartości nukleotydów adehinowych. Zależność zawartości nukleotydów od dawki promieniowania w zakresie 0,5-7 krad uzyskana eksperymentalnie jest wysoce zgodna z zastosowanymi obliczeniami matematycznymi. W oparciu o otrzymane wyniki sugeruje się, że popromienne zmiany zawartości nukleotydów adeninowych ' związane są z uszkodzeniami błon komórkowych.
Uzyskane wyniki świadczą, że oderwanie wolnych i słabo związanych fosforanów organicznych nie wpływa w istotny sposób na powinowactwo tlenowe Hb wołowej. Zastosowany w pracy dodatek 2,3-DPG, dziesiyciokrotnle przekraczający wartości fizjologiczne, powoduje wówczas spadek powinowactwa tlenowego. Łańcuchy β-globiny wołowej wykazują mniejszą trwałość niż łańcuchy α- -globiny. Dodatek 2,3-DPG nie wywiera wpływu na trwałość łańcucha β-hemoglobiny wołowej, ma więc inne działanie niż ATP, który jak stwierdzono w poprzedniej pracy, ma działanie stabilizujące na ten łańcuch.
Preparaty globiny przechowywano w obecności ATP, stosując stężenie ATP: tetramer Hb = 2 : 1 w 8 M roztworze mocznika de jonizowanego z dodatkiem β--merkaptoetanolu, w temperaturze +4°C. w tych samych warunkach przechowywano próby kontrolne, tj. preparaty globiny bez ATP. Rozdziały α i β globiny wykonano metodą Clegga na kolumnach z CM-32 celulozą, oznaczając zawartość ot i |3 łańcuchow globiny po 24, 48, 72 i 96 godzinach przechowywania. Czystość otrzymanych α i β łańcuchów globiny sprawdzano metodą ogniskowania izoelektrycznego w żelu poliakryloamidowym z 8 M mocznikiem i amfoliną o pH 3,5-10,0. Skład aminokwasowy α i β globiny oznaczano metodą automatycznej analizy aminokwasow. Stwierdzono, że w probach kontrolnych zawartość łańcucha β zmniejszała się z 30 mg do ok. 15 mg w okresie 48-96 godzin przechowywania. W próbach przechowywanych z dodatkiem ATP zawartość łańcucha zmniejszała się do ok. 21 mg. Uzyskane wyniki wskazują na stabilizujący wpływ ATP na łańcuchy β. Zawartość łańcucha α zmieniała się nieznacznie zarówno w próbach kontrolnych jak i przechowywanych w obecności ATP.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.