Nowy, prawie 8-hektarowy Park Reduta otwarty 31 sierpnia br. to realizacja wyjątkowa pod wieloma względami. Powstanie tej przestrzeni wzbogaciło Kraków o kolejny duży, ogólnomiejski park z bogatą infrastrukturą, a sam proces dojścia do efektu finalnego to pewnego rodzaju przełomowy moment w myśleniu o kształtowaniu tkanki miejskiej.
Centrum miasta, teren pod ochroną konserwatorską, dziki parking, mnóstwo historycznych odniesień, teren zdegradowany. Tak, to tutaj powstał park im. Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej w Krakowie. Odmieniona przestrzeń od dnia otwarcia, czyli 2 lipca – w setną rocznicę urodzin patronki parku, przyciąga mieszkańców.
Na pytanie o to, czy projektowanie zielonych przestrzeni w miastach jest proste, odpowiedź jest jedna – nie jest. Natomiast rozwinięcie problemu i próba odnalezienia przyczyn takiego stanu rzeczy wymagają przeanalizowania bardzo wielu czynników.
Na białej, czystej kartce kilka wprawnych ruchów pędzlem sprawia, że ożywa zieleń kipiącą kolorem. Czy taki sam efekt uzyskamy na kartce, na której jest już rysunek? Niekiedy tworzenie od podstaw jest zdecydowanie łatwiejsze. Miasta to zarysowane kartki, materiał, któremu ktoś już wcześniej nadał znaczenie. We współczesnym, zurbanizowanym świecie rozwiązania trzeba znaleźć tam, gdzie budowa i komponowanie całości od podstaw nie są już możliwe.
Współczesne, mocno zurbanizowane miasta są jak żywy organizm, sieć skompikowanych zależności, w których nie sposób mówić o procesach izolowanych. Mając świadomość, że jako jednostka miejska Zarząd Zieleni podejmuje działania wpływające na kształt miejskiej przestrzeni, właściwe wydawało się powołanie zespołu, który stałby się łącznikiem między urzędem a sercem każdego miasta, czyli mieszkańcami.
Miasto to sieć skomplikowanych, złożonych zależności, które są w stałym ruchu, zmieniają się dynamicznie i ewoluują. Ich funkcjonowanie na przestrzeni czasu to pewnego rodzju etapy, których wydzielenie pozwala na lepsze zrozumienie kierunku zmian, jakie powinny być wprowadzane w miejskiej tkance tak, aby mogła ona stale odpowiadać na zmieniające się potrzeby mieszkańców.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.