Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
To już ostatnia część cyklu dotyczącego metod oczyszczania wody w krytych basenach publicznych. W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (RI 1-2/06, s. 70., RI 3/06, s. 97., RI 4/06, s. 116., RI 6/06, s. 88. i RI 7-8/06, s. 96.) omówiono wstępne warunki oczyszczania wody basenowej, jej filtrację, dezynfekcję, ozonowanie, oczyszczanie ultrafioletem, metodę „Anty-Bio” oraz rozcieńczanie świeżą wodą i czyszczenie niecki basenowej. Obecnie zostaną przedstawione wymagania dotyczące parametrów jakości w technice basenowej.
|
2008
|
tom Nr 5
68--72
PL
Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi.
|
|
tom nr 5
57--63
PL
Podstawowym celem instalacji i technologii uzdatniania wody basenowej jest utrzymanie jakości wody w niecce basenu na odpowiednim poziomie określanym na podstawie przepisów sanitarnych.
|
|
tom nr 5
11--17
PL
Podstawowym problemem poprawnej eksploatacji sieci wodociągowej jest jej szczelność oraz utrzymanie dobrej jakości transportowanej wody. Nieszczelności sieci powodowane są przez awarie. Awariami sieci wodociągowej nazywamy każde przerwanie ciągłości oraz uszkodzenie sieci wodociągowej, powodujące częściową lub całkowitą niezdolność do pracy tej sieci, która zapewniałaby prawidłową dostawę wody do odbiorców pod niezbędnym ciśnieniem i w odpowiedniej ilości. [3] Problemy te są wynikiem działania wielu czynników, z których najważniejszym jest rodzaj zastosowanego materiału oraz to, czy prawidłowo została sieć zaprojektowana i wykonana. Istotnym wydaje się być również fakt wzrostu awaryjności wraz z wiekiem sieci spowodowany wyeksploatowaniem rurociągów.
PL
RI 3/06, s. 97., RI 4/06, s. 116. i RI 6/06, s. 88.) omówiono wstępne warunki oczyszczania wody basenowej oraz jej filtrację, dezynfekcję i ozonowanie. Obecnie zostaną opisane kolejne cztery metody: oczyszczanie ultrafioletem, „Anti Bio”, rozcieńczanie świeżą wodą oraz czyszczenie niecki basenowej.
6
Content available remote Wykorzystanie monitoringu sieci wodociągowej do obniżenia poziomu strat wody
100%
PL
Problem strat wody w systemie jej dystrybucji jest istotny z ekonomicznego punktu widzenia dla każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Monitorowanie minimalnych nocnych przepływów w wydzielonych strefach sieci wodociągowej, pozwala na szybką diagnostykę pod kątem pojawiających się awarii i wstępną ich lokalizację. Pogotowie wodociągowe wyposażone w zespół urządzeń typu loggery, korelator, geofony pozwala na szybką lokalizacji wycieku i wykonanie naprawy. Dodatkowo monitoring sieci wodociągowej oraz system zarządzania ciśnieniem pozwala na dostosowanie ciśnienia do pory dnia i do charakterystyki rozbiorów wody w sieci. Takie działania pozwalają na zmniejszenie awaryjności sieci oraz zmniejszenie poziomu wycieków, co w sposób istotny obniża straty wody.
|
|
tom nr 7
64-65
PL
W poprzednim PK omówiona została część materiałów przeznaczonych do budowy sieci kanalizacyjnych: cegła kanalizacyjna, rury kamionkowe, betonowe i żelbetowe, żeliwne oraz polimerobetonowe. W tym wydaniu prezentujemy pozostałe materiały stosowane w budowie tych sieci.
|
|
tom nr 6
50-51
PL
Kanalizacja jest to zespół konstrukcji inżynierskich, który ma za zadanie odprowadzić z określonego obszaru zabudowanego (miasta, osiedla, zakładu przemysłowego, itp.) wszystkie rodzaje ścieków powstałych w wyniku działalności życiowej i produkcyjnej ludzi (wód zużytych) i wód opadowych oraz ich oczyszczenie przed zrzutem do odbiornika.
9
100%
PL
Woda pitna wtłaczana do sieci wodociągowej wymaga dezynfekcji za pomocą odpowiednich środków utleniających, takich jak chlor lub jego związki. Dozowanie odpowiedniego środka utleniającego musi być ściśle kontrolowane i regulowane zgodnie z wymogami danej aplikacji. W przypadku zbyt niskiej koncentracji skuteczność dezynfekcji jest wątpliwa. Natomiast zbyt wysoka koncentracja może mieć niekorzystny wpływ na smak, powodować podrażnienia skóry lub korozję. Jednym z urządzeń służących do monitorowania ilości środka dezynfekującego w wodzie jest amperometryczny czujnik wolnego chloru 'CCS140/141' z ochroną membrany do montażu w armaturze przepływowej.
10
Content available remote Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieci wodociągowej - cz. I
100%
PL
Ogólnie można przyjąć, że zadaniem monitorowania sieci wodociągowej jest systematyczna identyfikacja i rejestracja stanu pracy sieci oraz bieżących zmian wartości parametrów hydraulicznych, jakości wody oraz stanu technicznego sieci. Monitorowanie sieci wodociągowej powinno dostarczyć szczegółowych informacji niezbędnych do następujących działań: - sterowania i regulacji hydraulicznej sieci wodociągowej; - kontroli i oceny jakości wody dostarczanej do odbiorców; - oceny stanu technicznego przewodów i elementów wyposażenia technicznego sieci; - oceny niezawodności dostawy wody do odbiorców w odpowiedniej ilości, o odpowiedniej jakości i pod wymaganym ciśnieniem.
PL
Proces odprowadzania wody wolnej z gruntu nazywamy drenowaniem, a wszelkie urządzenia służące temu celowi - drenażem. Jeżeli urządzenia te są ułożone poziomo lub z pewnym spadkiem, drenaż nazywamy poziomym, a jeżeli pionowo - pionowym. Istnieje również mieszany system drenowania, wykorzystujący obydwa rodzaje urządzeń.
PL
W artykule opisano obiekt basenowy, w którym w czterech instalacjach nie zostały spełnione wymagania dotyczące zawartości chloru związanego. Przeprowadzone kontrolne badania bakteriologiczne zdyskwalifikowały wodę we wszystkich obiegach przeznaczonych dla osób kąpiących się. Podejmowano różne działania naprawcze, m.in. zwiększenie częstotliwości płukania filtrów z ich przechlorowaniem. Jednak dopiero wykorzystanie układu mobilnego ozonowania z wprowadzeniem wody wysoko ozonowanej przed filtracją i płukanie instalacji cyrkulacyjnej zbiorników pozwoliło na likwidację zagrożenia bakteriologicznego oraz utrzymanie zawartości chloru związanego na poziomie wymaganym przez przepisy, tj. poniżej 0,3 mg Cl2/dm.
EN
In the analyzed facility, I fail to meet the requirements for four pool water installations analyzing chlorine level. The bacteriological control tests disqualified the water in all circulation installations. The service staff take various corrective actions like an increased frequency of filter rinsing with their overhauling and other repair methods offered by the market. Only the use of a mobile ozonation system, introduction highly ozonized water before filtration and rinsing of the tank circulation system allows eliminating the bacteriological threat and maintaining the chlorine content at a level below 0,3 mg Cl2/dm.
PL
Już sama przestrzenna rozległość sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, obejmująca całe zurbanizowane obszary oraz tereny, przez które prowadzi, stwarza problem ich utrzymania. Sieci te krzyżują się z sieciami energetycznymi, telekomunikacyjnymi, gazowymi i innymi, przebiegają wzdłuż szlaków komunikacyjnych w poprzek i pod nimi. W naszych warunkach klimatycznych sieci: wodociągowa i kanalizacyjna są głównie ukryte pod powierzchnią terenu. Umiejscowienie takie stanowi o złożoności problemów związanych z użytkowaniem i utrzymaniem tego elementu infrastruktury podziemnej niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania miast i gmin.
PL
W poprzednim numerze przedstawiono rozwiązania instalacyjne stosowane w basenach prywatnych. Obecnie zatrzymamy się na zagadnieniu uzdatniania wody w tychże basenach. Możemy wyróżnić dwie metody: fizyczną i chemiczną.
|
2010
|
tom Nr 5
30-34
PL
W artykule przedstawiono sposoby obniżenia strat wody w czterech systemach sieci wodociągowych różnych wielkości. Analizę oparto na ocenie materiałów i wieku sieci wodociągowej. Dla każdej sieci określono wskaźniki intensywności uszkodzeń z analizą dla sieci magistralnej, rozdzielczej i przyłączy.
20
Content available remote Próba oceny metod i urządzeń do pomiaru przepływu ścieków
100%
|
|
tom R. 13, nr 5
105-111
PL
Pomiar przepływu należy do najczęściej wykonywanych i najważniejszych pomiarów w gospodarce wodno-ściekowej. Pomiary te dokonywane są od miejsca poboru wody aż do jej odprowadzenia w formie ścieków do oczyszczalni.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.