Młodzież niedostosowana społecznie to bardzo niejednorodna grupa pod względem predyspozycji intelektualnych, motywacyjnych, emocjonalnych, wymagająca zróżnicowanych oraz zindywidualizowanych oddziaływań. Bardzo ważne zatem w pracy resocjalizacyjnej z wychowankami wydaje się organizowanie i kreowanie takich sytuacji oraz zadań, w których, pracując w oparciu o założenia twórczej resocjalizacji, ich potencjalne zasoby mogą się uaktywnić. Istotne, z perspektywy analizy efektywności procesu resocjalizacji, jest odpowiednie planowanie oraz organizacja tego procesu, właściwie dobrane zadania oraz cele do realizacji, wynikające z diagnozy. One to doprowadzą do efektów, które utrwalone same staną się zasobem danej jednostki oraz jej kapitałem w funkcjonowaniu już poza instytucją, w środowisku otwartym. Artykuł prezentuje specyfikę tworzenia indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych dla nieletnich akcentując ich rolę porządkującą oraz ukierunkowującą wszystkie działania. Ponadto, w prezentowanym artykule zwrócono uwagę na znaczenie IPET-ów w procesie ewaluacji działań wychowawczych, jak i rozwoju osobistego oraz podnoszenia jakości pracy resocjalizacyjnej.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Celem prezentowanego artykułu jest wskazanie wybranych teoretycznych podstaw zjawiskaniedostosowania społecznego w odniesieniu do interdyscyplinarnego charakteru,zarówno pedagogiki ogólnej, jak i pedagogiki resocjalizacyjnej. W artykule przedstawionajest perspektywa kognitywna jako teoretyczna podstawa do projektowania i organizowaniadziałań wychowawczych w odniesieniu zarówno do nieletnich, jak i dorosłych sprawców.Praca prezentuje poznawczą, szeroko dziś stosowaną, teorię przestępczego stylu myśleniai życia według Glena D. Waltersa, która akcentuje związek między przyjmowaniemi przetwarzaniem informacji przez człowieka a jego przestępczym działaniem. Wspólnymianownik dla osiągnięć dzisiejszej pedagogiki resocjalizacyjnej oraz perspektywy poznawczejw psychologii może stać się źródłem licznych inspiracji do poszukiwania skutecznychrozwiązań w procesie resocjalizacji. Niezbędne do tego jest doprecyzowanie i jasneokreślenie kluczowych dla tego procesu pojęć.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.