Pod pojęciem 'ektazje rogówki' kryją się schorzenia, w których dochodzi do zmiany kształtu i grubości rogówki. Zmiany te rozwijają się samoistnie, bez towarzyszącego stanu zapalnego. Najczęstszą ektazją, z którą specjaliści spotykają się w codziennej praktyce, jest stożek rogówki. Do rzadszych należą zwyrodnienie brzeżne przezroczyste i rogówka kulista. Zostaną one krótko omówione w poniższym opracowaniu.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Lampa szczelinowa jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w gabinetach optometrycznych i okulistycznych. Pozwala ona na dokładną ocenę zarówno przedniego, jak i tylnego odcinka gałki ocznej. Dzięki rozmaitym technikom badania możliwa jest także szczegółowa ocena rogówki – struktury, do oceny której po raz pierwszy ponad 110 lat temu lampa szczelinowa została wykorzystana.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wirusy są ważną i częstą przyczyną infekcyjnych zapaleń rogówki. Według danych epidemiologicznych w Chinach odpowiadają one za 46% wszystkich zakażeń rogówki, z czego ponad połowę (24%) stanowią zapalenia wywołane przez wirus opryszczki [1]. Z uwagi na charakterystyczny obraz kliniczny najczęstszych infekcji wirusowych nie jest konieczna diagnostyka mikrobiologiczna pozwalająca rozpoznać konkretny gatunek wirusa przed rozpoczęciem leczenia. Między innymi z tego powodu brakuje szczegółowych danych epidemiologicznych pozwalających dokładnie określić częstotliwość występowania wirusowych infekcji rogówki w poszczególnych regionach świata [2]. W niniejszym opracowaniu omówione zostaną zapalenia rogówki, które spotykane są w codziennej praktyce najczęściej, a ich przyczynę stanowią wirus opryszczki, półpaśca i adenowirusy.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Keratometry oraz topografy rogówkowe dostarczają informacji jedynie na temat krzywizn przedniej powierzchni rogówki. Dzięki badaniu tomograficznemu możliwa jest także ocena jej tylnej powierzchni, grubości i całkowitej mocy oraz struktury obrazowanej tkanki. W niniejszym artykule zostanie krótko omówiona metoda tomografii rogówki wykorzystująca regułę Scheimpfluga.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wiele współczesnych aparatów OCT (ang. optical coherence tomography) posiada możliwość zobrazowania przedniego odcinka gałki ocznej, w tym rogówki. Niejednokrotnie można spotkać się z określeniem AS-OCT, co stanowi skrót od angielskiego określenia badania OCT przedniego odcinka (ang. anterior segment, OCT). Prawidłowo i starannie wykonane badanie OCT jest cennym narzędziem diagnostycznym w schorzeniach rogówki – pozwala nie tylko uzyskać ostateczne rozpoznanie, ale także monitorować stan rogówki podczas jej leczenia.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.