Wszystkie PBB należą do związków dioksynopodobnych, endokrynnych, zakłócających sekrecję hormonów sterydowych, przez co ich obecność w środowisku skutkuje obniżeniem zdolności prokreacyjnej.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Przedstawiono opis melody przygotowania próbek oleju rybnego do oznaczania w nim zawartości polibromowanych bifenyli. W badaniach wykorzystano metodę dializy przy użyciu membran pótprzepuszczalnych, chromatografie kolumnową oraz technikę GC-MS/MS. Analiza próbek ryb wykazała, że zawartość kongenerów z grup pentabromobifenyli i heksabromobifenyli stanowi 60÷70% zawartości wszystkich PBB w przypadku próbek łososia, zaś analiza oleju pstrąga i śledzia wykazała największą zawartość kongenerów z grupy tetrabromobifenyli. W oleju węgorza wykazano obecność tylko jednego kongeneru z grupy tribromobifenyli, ale innego niż. BB-29. Największe zawartości PBB wykryto w tkance łososia, gdzie związki te występowały na poziomie od 4,95 ±3,19 pg/g tłuszczu do 445 ± 142 pg/g tłuszczu, natomiast w badanych próbkach tuńczyka nie wykryto bromowanych antypirenów z grupy PBB.
EN
In this paper a method for the determination of polybrominated hiphcnyls (PBB) in fish is presented. The method is based on the separation of matrix compounds using semipermeable membranes, column chromatography and the final determination on GC-MS/MS instrument.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.