Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podstawowym źródłem analizy zmian strukturalnych klasy robotniczej w najstarszym zagłębiu przemysłowym Francji były pięcioletnie spisy siły roboczej z okresu 1872-1911. Spisy te zawierają: zawód, płeć, wiek, miejsce urodzenia, narodowość i miejsce zamieszkania robotnika. Ogółem klasa robotnicza w regionie Saint-Étienne, w badanym okresie, stanowiła ponad 60% zatrudnionych w latach 1872-1911.
PL
Autor przedstawił ciekawy problem rywalizacji między lewicą i prawicą w Saint-Étienne przy okazji produkcji energii elektrycznej dla miasta, jak również dla przemysłu. Otóż już w końcu XIX w. w Saint-Étienne istotną sprawą było poszukiwanie technologii wytwarzania energii dla rozwijającego się przemysłu, w tym górnictwa i włókiennictwa, a także drobnej wytwórczości chałupniczej. Jednocześnie wyczerpujące się zasoby węgla nie mogły wystarczyć na produkcję energii elektrycznej w tradycyjnych elektrowniach. Wtedy filia Tow. Akc. Edisona - Kampania Elektryczna Loary, zbudowała w 1892 r. hydroelektrownię. W związku z tym przedsiębiorstwo to zmonopolizowało produkcję energii elektrycznej, stając się głównym dostawcą prądu dla przemysłu i mieszkańców miasta, co jednocześnie przynosiło mu ogromne zyski. W 1000 r. władze miejskie, w których znaleźli się przedstawiciele lewicy - socjaliści, podjęły kontrakcję wobec Trustu, zamierzając zbudować własną, miejską hydroelektrownię na rzece Lignon. W ten sposób Zarząd Miejski chciał być głównym dystrybutorem energii. Projekt socjalistów nie został jednak zrealizowany, ponieważ nie uzyskali oni poparcia rządu. Z rywalizacji ekonomicznej zwycięsko wyszła Kampania Elektryczna Loary, reprezentująca prawicę. W 1910 r. w wyborach municypalnych zwycięstwo polityczne odniosła także prawica uzyskując większość mandatów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.