Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Pod pojęciem osuwiska rozumiemy niekontrolowany ruch mas ziemnych przemieszczających się w niżej położone obszary terenu, zwanego terenem osuwiskowym. Podane sformułowanie jest określeniem podstawowej cechy osuwiska. Zjawisko to jest procesem złożonym zarówno co do przyczyn jego powstawania, jak i zaistniałych problemów. Te mają różnorodne aspekty, w tym m.in. środowiskowe (przyrodnicze) techniczne, ekonomiczne, społeczne. Stąd wynika szeroki zakres koniecznych do rozwiązania problemów związanych z osuwiskami. W tej części artykułu skupimy się na wyjaśnieniu przyczyn powstawania i rodzajach osuwisk, w drugiej części artykułu, który ukaże się w następnym numerze "Nowoczesnego Budownictwa Inżynieryjnego", omówione zostaną metody stabilizacji i zabezpieczania terenów osuwiskowych.
PL
Podstawową cechą osuwiska jest niekontrolowany ruch mas ziemnych, przemieszczających się w niżej położone obszary terenu, zwanego terenem osuwiskowym. Zjawisko to jest procesem złożonym zarówno co do przyczyn jego powstawania, jak i zaistniałych problemów. Te mają różnorodne aspekty, w tym m.in. środowiskowe (przyrodnicze) techniczne, ekonomiczne, społeczne. Stąd wynika szeroki zakres koniecznych do rozwiązania problemów związanych z osuwiskami. W pierwszej części tego artykułu, która ukazała się w poprzednim numerze "Nowoczesnego Budownictwa Inżynieryjnego" skupiono się na wyjaśnieniu przyczyn powstawania i rodzajach osuwisk, natomiast w tej części artykułu omówiono metody stabilizacji i zabezpieczania terenów osuwiskowych.
PL
Analizę warunków geotechnicznych terenów osuwiskowych wykonano na podstawie badań terenowych i laboratoryjnych gruntów w rejonie osuwisk nr 2, 23, 8, 9, 22, 10, 11. Wykorzystano również badania archiwalne do 1975 roku. Na podstawie wyników z tych badań oraz badań geodezyjnych, geofizycznych określono właściwości geotechniczne podłoża gruntowego o charakterze osuwiskowym oraz wyodrębniono strefy zagrożeń i przedstawiono propozycje zabezpieczeń. Stabilność osuwisk określono w oparciu o obliczenia stateczności programem komputerowym GGU-STABILITY system.
EN
The analysis on the basis of the filed and laboratory survey conducted in the area of landslips no 2, 23, 8, 9, 22, 10 and 11 have been presented in the paper. All the archival researches, which have been conducted since 1975, were taken into consideration. On the basis of these researches and the geophysical and geodesic research as the geotechnical properties of the landslip area as well as the areas and zones threatened by emergence of sliding were established. The computations of stability were conducted given different geotechnical properties using GGU-STABILITY system.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.