W artykule opisano dwa autobusy firmy Autosan, które zostały pokazane na targach Transexpo 2011 w Kielcach. Pierwszy pojazd to niskopodłogowy autobus miejski Sancity 10LF o długości 10,5 metra, który może przewozić 95 pasażerów. Drugi premierowy pojazd zaprezentowany w Kielcach to popularny autobus międzymiastowy Tramp ze zmodernizowanym nadwoziem, zabierający na pokład 56 pasażerów.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pierwsze plany wejścia na rynek brytyjski powstały w 2002 r. Polskie Autobusy postanowiły skupić się na rynku autobusów szkolnych. Na debiut wybrano model klasy midi A0909L. Egzeplarz o nazwie handlowej Indiana przystosowano do ruchu lewostronnego i zamontowano elementy wymagane przepisami brytyjskimi. Okazało się, że wymagania przewoźników wobec autobusów są większe, a autobusy klasy midi są zbyt małe. Podjęto prace nad opracowaniem autobusu szkolnego, który mógłby pomieścic ok 60 uczniów. Wybór konstrukcji padł na autobus międzymiastowy Autosan A1012T Orzeł.
Na targach Transexpo w 2008 r. w Kielcach został zaprezentowany autobus międzymiastowyfirmy Autosan - Eurolider. Jest to pierwszy wyprodukowany w naszym kraju autobus dwuosiowy o długości 13 m. Artykuł prezentuje krótką historię i opis konstrukcji pojazdu, jego wnętrze, podwozie, układ napędowy i jezdny oraz wyposażenie. Na zakończenie przedstawiono plany rozwoju nowej rodziny autobusów i podstawowe dane techniczne planowanej serii Autosan Eurolider.
Minibus Solina II firmy Autosan jest następcą pojazdów serii H6/H7. Na rynkach eksportowych nowy model całkowicie zastąpi Solinę I. W Polsce natomiast pozostanie w ofercie ciesząca sie dużym powodzeniem wersja międzymiastowa poprzedniej generacji (mieszczaca 28 pasażerów siedzacych i 7 stojących) a odmiana turystyczna zostanie zastąpiona Soliną II.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Rosnące w ostatnich latach ceny oleju napędowego stają się poważnym problemem zarówno właścicieli prywatnych samochodów, jak i władz miejskich oraz należących do nich przedsiębiorstw komunikacyjnych. Jednym z rozwiązań jest stosowanie paliw alternatywnych takich jak gaz ziemny (CNG).
6
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W artykule przedstawiono ograniczenia jakie nakładają normy czystości spalin Euro-4 na producentów silników oraz jakie zmiany będą wymagane w budowie układów napędowych.
Zakłady motoryzacyjne LAF (Liberecka Automobilova Fabrika specjalizują się w produkcji przednich osi głównie na potrzeby producentów pojazdów użytkowych, ciężarówek i autobusów. Produkowane tu osie powstawały głównie na potrzeby rodzimych producentów (Škoda-LIAZ, Karosa), ale od kilku lat robią karierę także w Polsce, trafiając w dużych liczbach do produktów Autosana i Solarisa, a więc dwóch najważniejszych dostawców autobusów na naszym rynku.
W artykule opisany został wygląd zewnętrzny autobusu Autosan Sancity M12LF, jego wnętrze, budowa nadwozia, układ napędowy i jezdny oraz stanowisko kierowcy. Pojazd został zaprezentowany na targach autobusowych Silesia Komunikacja 2010 w Sosnowcu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.