Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Pierwsze znalezisko hieroglifów w metamorfiku kaczawskim
100%
PL
Na południowy wschód od Legnicy, na obszarze bloku przedsudeckiego, pomiędzy masywem gnejsowym Wądroża Wielkiego a waryscyjskim masywem granitowym Strzegomia-Sobótki występuje skały paleozoiczne, odsłaniające się wyspowo spod pokrywy utworów trzecio- i czwartorzędowych. Skały te są uważane za przedłużenie metamorfiku Gór Kaczawskich na blok przedsudecki. Są to głównie skały osadowe, które uległy metamorfozie regionalnej w czasie orogenezy waryscyjskiej. Przy kontakcie z granitem masywu Strzegomia i Sobótki jest nałożony na te skały jeszcze metamorfizm kontaktowy. Intensywność metamorfozy wyraźnie zmniejsza się ku północy. Pomiędzy Wądrożem Wielkim a Luboradzem w metaosadowych skałach znaleziono hieroglify, pierwsze, w metamorfiku kaczawskim.
2
63%
PL
Niedaleko szczytu Ślęży zostały odkryte przez M A. Waheda, współautora niniejszej publikacji, trzy strefy mineralizacji ilmenitowo-wanadowej (strefy B-B, C i D-D). Strefy te są ważnym uzupełnieniem strefy A A odkrytej w 1986 r. przez Jamrozika. Układ tych stref, zaznaczony na ryc. 1 sugeruje, że mineralizacja wypełnia strukturę en echelon, wobec tego mineralizacja nastąpiła w czasie kiedy to wnętrze masywu gabrowego było jeszcze w stanie magmowy, albo też okruszcowanie ma charakter wtórny, hydrotermalny lub pneumatolityczny. Na zachodnim krańcu strefy B-B występuje wielki pegmatyt gabrowy z radialnie ułożonymi kryształami uralityzowanego diallagu, mającymi 50 m długości. Obecność tego wystąpienia przemawia za słusznością opinii o wtórnym charakterze mineralizacji. Zawartość Ti02 wynosi ponad 5% wag. wanadu zaś około 1700 ppm.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.