Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
PL
Martin Hairer, urodzony w 1975 roku w austriackiej rodzinie mieszkającej w Szwajcarii, został nagrodzony medalem Fieldsa w 2014 roku na Międzynarodowym Kongresie Matematyków w Seulu w Korei Południowej. Od wielu lat jest profesorem matematyki na Uniwersytecie w Warwick w Wielkiej Brytanii, ale był wykształcony na Uniwersytecie w Genewie, gdzie promotorem jego doktoratu z fizyki był Jean-Pierre Eckmann. Medal Fieldsa nie jest jego pierwszym wyróżnieniem. W 2009 roku otrzymał nagrodę Whiteheada, przyznawaną przez Londyńskie Towarzystwo Matematyczne, a w 2013 roku nagrodę Fermata. W 2014 roku został również wybrany członkiem (Fellow) Royal Society w Anglii. Medal Fieldsa został przyznany Hairerowi za dwie monumentalne prace. Pierwszą z nich jest ponad stustronicowy artykuł Solving the KPZ equation opublikowany w Annals of Mathematics w 2013 roku, a drugą - dwustupięćdziesięciostronicowa praca Theory of regularity structures, która ukazała się rok później w Inventiones Mathematicae. Oba artykuły przełamały bariery w teorii stochastycznych równań różniczkowych cząstkowych.
2
63%
EN
We study the relationship between the distribution of the supremum functional MX = sup0 ≤ t < ∞ (X(t) − βt) for a process X with stationary, but not necessarily independent increments, and the limiting distribution of an appropriately normalized stationary waiting time for G/G/l queues in heavy traffic. As a by-product we obtain explicit expressions for the distribution of MX in several special cases of Lévy processes.
EN
The 1994 Major League Baseball (MLB) Season ended prematurely when the players went on strike on August 12th, due to a labor disagreement with team owners. This paper describes the model estimation for predicting the runs scored in each of the unplayed games and gives the results of 1,000 simulations. Of particular interest are the Cleveland Indians and the Montreal Expos. The Expos were on pace to have the best season in franchise history (and the best record in the league), while the Indians were poised to begin a very successful run that could have ended the city's World Championship drought dating from 1948.
PL
Amerykański sezon baseballowy w roku 1994 zakończył się przedwcześnie 12 sierpnia, kiedy zawodnicy zadeklarowali strajk z powodu kontraktowych konfliktów z właścicielami klubów. Dla kibiców w Ameryce, gdzie baseball jest narodowym sportem granym od dziecka, było to dramatyczne wydarzenie. Niniejsza praca proponuje model estymacji prognozy, opartej na mieszanych modelach liniowych, wyników w każdej z nierozegranych z powodu strajku gier sezonu i przedstawia wyniki 1000 symulacji Monte Carlo i przewidywania ostatecznej klasyfikacji sezonu. Szczególnie interesująca była sytuacja dwóch klubów: Cleveland Indians i Montreal Expos. Expos mieli szanse pobicia swojego własnego rekordu wygranych gier w jednym sezonie i osiągnięcia najlepszego wyniku w całej lidze. Sezon Indians również się zapowiadał bardzo pomyślnie i otwierał realistyczna możliwość wygrania World Series, po raz pierwszy od 1948 roku. Chociaż, począwszy od igrzysk w Los Angeles w 1984 roku, baseball jest regularnym sportem olimpijskim (bardzo rozpowszechnionym nie tylko w USA ale również w Ameryce Łacińskiej i Japonii) i po raz pierwszy był sportem demonstracyjnym już na Sztokholmskich igrzyskach w roku 1912, gra nie jest popularna w Polsce (choć istnieje) i jej zasady nie są powszechnie rozumiane. W tym celu (i w duchu kulturalnego zbliżenia miedzy polskimi i amerykańskimi kibicami, w którym niniejsza praca została przedstawiona do międzynarodowego czasopisma redagowanego w Polsce) sugerujemy by czytelnik, przed przestudiowaniem naszej pracy, zajrzał do jednej z paru polskich stron internetowych wyjaśniających zasady baseballa. Doskonałym przykładem jest tutaj barwna strona http://www.baseball.pl/o-grach/zasady.html, w której wyjaśnienia sa po polsku, ale z dokładnymi odnośnikami (w nawiasach) do klasycznej angielskiej terminologii. Oczywiście, w internecie amerykańskim, zagooglowanie terminu baseball oddaje błyskawicznie, w ciągu 21 sekund, listę 549 milionów związanych z tematem stron internetowych i terminologia baseballowa znalazła mocne odzwierciedlenie w codziennej idiomatyce języka angielskiego w Ameryce. Tutaj dobrym źrodłem dla początkującego fanatyka baseballa (i studenta Amerykańskiego angielskiego) jest http://en.wikipedia.org/wiki/Baseball rules.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.