Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Redakcja „Automatyki Elektroenergetycznej”, jako pisma Komitetu Automatyki Elektroenergetycznej odnotowuje na swoich łamach bieżące fakty i wydarzenia zwiąane z działalnością Komitetu. Ich podsumowanie i ocena zawarte są w sprawozdaniu na zakończenie każdej kadencji Prezydium Komitetu. Poniższe sprawozdanie, opracowane przez długoletniego Przewodniczącego Komitetu prof. Bohdana Synala, prezentuje dokonania Komitetu w ostatniej kadencji dwudziestolecia jego istnienia, które nie są jest bez znaczenia dla integracji środowiska związanego z automatyką elektroenergetyczną.
PL
Rozwój automatyki elektroenergetycznej w skali światowej znajduje swe odzwierciedlenie w działalności 34 Komitetu CIGRE zajmującego się zabezpieczeniami i lokalną automatyką w ramach Międzynarodowej Konferencji Wielkich Mocy Elektrycznych na Wysokim Napięciu. Stałe kontakty z Komitetem za pośrednictwem naszych przedstawicieli umożliwiają nam śledzenie na bieżąco znaczących wydzrzeń w dziedzinie zabezpieczeń. Słży temu skutecznie publikacja wykazu referatów zawartych w materiałach konferencyjnych z ostatniego kolokwium we Florencji, jakie odbyło się w dniach 11 do 15 października 1999 roku.
PL
Spośród kilkunastu komitetów naukowo-technicznych działających w ramach Stowarzyszenia Elektryków Polskich, KEA należy do najprężej działajacych gremiów społecznych SEP. Regularnie organizowanie kilku konferencji i seminariów rocznie, to obok troski o zapewnienie bezpieczeństwa pracy krajowego Systemu elektroenergetycznego, głównie akcenty oddziaływania komitetu na środowiski energetyków. Wyraźną podporą tego oddziaływania jest wydawanie od 13 lat własnego organu peosowego, jakim jest kwartalnik "Automatyka Elektroenergetyczna" stanowiące wyjątek wsród komitetów sepowskich. Z okazji jubileuszu 20-lecia KAE jego długoletni przewodniczący prof. Bohdan Synal, podczas uroczystości jubileuszowych w Teatrze polskim w Bielsku-Białej, zaprezentował działalność komitetu opisana w niniejszym artykule.
PL
Treść referatu ocenia, w sensie generalnym, istniejącym sytuację w obszarze elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej EAZ w kraju i w krajach wysokorozwiniętych. Ukazuje podstawowe trendy w tej dziedzinie. Szczególną uwagę poświęcono bieżącemu i przyszłościowemu postępowi dokonującymi się w dziedzinie nowoczesnych mikroprocesorowych zabezpieczeń. Określa się podstawowe czynniki warunkujące rozwój na tle bieżących i przyszłych zadań EAZ w systemie elektroenergetycznym.
PL
Autorzy referatu starają się przedstawić tu swoje, z natury subiektywne, poglądy na temat potrzeby szerzenia wiedzy o problemach związanych ze stanem aktualnym, bieżącym i przyszłym rozwojem elektroenergetyki w Polsce, w zakresie niezbędnym dla szerokich warstw społeczeństwa, w tym polityków i działaczy samorządowych, nie pomijając pewnych aspektów kształcenia kadr inżynierskich na wydziałach elektrycznych polskich uczelni technicznych.
PL
Pracownicy naukowi Politechniki Wrocławskiej przedstawiają koncepcję i wyniki badań laboratoryjnych nowego układu zabezpieczenia różnicowego linii ŚN. Dzięki swej prostocie układ może być podstawą do budowy taniego zabezpieczenia odcinkowego linii zapewniającego szybką i selektywną eliminację zawrć. istotą nowego rozwiazania jest zastąpienie występujących w obwodach układu zapezpieczenia impedancji odpowiednimi rezystancjami. Szersze stosowanie takich układów w sieci ŚN przyczyni się do poprawy ciągłości zasilania odbiorców.
EN
The paper presents and discusses a new structure pf a simple current differential protection for MV lines. It can be used as a basis for development of cheap, fast, and selective protections for both: parallel, meshed, and double feed MV networks. The relay model examination proved its correct operation under various conditions, also in a case when the main current transformers were saturated.
PL
W referacie omówiono współczesne tendencje w zakresie filozofii zabezpieczeń sieci rozdzielczych średniego napięcia. W związku z dynamicznym rozwojem środków techniki mikroprocesorowej i jej zastosowań w automatyce zabezpieczeniowej, ukazano istniejące dziś szerokie możliwości realizacji centralnych zabezpieczeń rezerwowych w stacjach głównego zasilania, na bazie rejestratorów zakłóceń i zdarzeń, które powinny tam być stosowane niezależnie od indywidualnych zabezpieczeń polowych. Szczególną uwagę poświęcono ziemnozwarciowym zabezpieczeniom rezerwowym wielokryterialnym, które mogą być łatwo realizowane w komputerowych systemach centralnych, przeznaczonych jednocześnie do rejestracji i przetwarzania danych zakłóceniowych w systemie ekspertowym.
PL
Na podstawie szeregu prac prezentowanych na Kolokwium CIGRE we Florencji w 1999r. i wcześniejszych w referacie omówiono rozwój oraz nowoczesne rozwiązania systemów przetwarzania danych zakłóceniowych pochodzących ze stacji elektroenergetycznych. Uzasadniono celowość stosowania oraz przedstawiono możliwość i sposób realizacji dwóch podstawowych obszarów funkcjonowania funkcji ekspertowych w sieciach średnich napięć: identyfikacji zakłóceń i analizy poprawności działania automatyki zakłóceniowej, dla których podano też strukturę algorytmu. Ponadto dla potrzeb identyfikacji i opisu zakłóceń przedstawiono zasady przygotowywania danych pomocniczych, nazwanych bazą wiedzy eksperta.
PL
W referacie uzasadnia się potrzebę stosowania wielozakresowych układów wejściowych do pomiaru prądu w cyfrowych systemach automatyki zabezpieczeniowej (EAZ) i określa się dla nich wymagania podstawowe. Przedstawiono propozycje kilu rozwiązań takich układów. Jedne z nich to układy z odrębnym torem pomiarowym dla każdego zakresu i programowym (dokonywanym w części cyfrowej) wyborem skali. Drugie, to układy jednotorowe, w których w części analogowej dokonuje się dynamicznej zmiany skali przebiegu mierzonego. Podano także krótką charakterystykę specjalnego przetwornika pośredniczącego I/U o bardzo szerokim zakresem pracy liniowej. Jest on ważnym elementem proponowanych rozwiązań.
PL
W drugiej części artykułu przeprowadzono analizę zakłócenia, w której to obok lokalizacji zakłóceń sporo miejsca przeznaczono na ocenę prawidłowości działania zabezpieczeń i wyłączników. Opisanie dotychczasowego działania systemu z uwzględnieniem wniosków zmierzających ku udoskonaleniu systemu kończy to interesujące opracowanie prezentujące szereg nowatorskich rozwiązań. Lektura artykułu pozwala na poznanie innowacyjnych rozwiązań zintegrowanego problemu jako systemowej całości. Artykuł recenzowany.
PL
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich, którzy w integracji urządzeń stacyjnych widzą właściwy kierunek rozwoju EAZ Autorzy opracowania przedstawiają rozwiązanie ujęte w centralnym zabezpieczeniu rezerwowym stacji. Szczegółowy opis systemu wraz z jego oprogramowaniem umożliwia w części 1. artykułu rzeczowe, a zarazem dogłębne zapoznanie się z jego budową i przeznaczeniem. Na uwagę zasługuje analityczna strona opracowania argumentująca w komunikatywny sposób właściwości systemu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.