Formalnie obowiązującym dokumentem dotyczącym polityki energetycznej jest Polityka energetyczna przyjęta przez Sejm RP w styczniu 2005 roku. Innym formalnym dokumentem dotyczącym polityki jest Program dla elektroenergetyki, przyjęty przez rząd w marcu 2006 r. W połowie 2007 r. Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad przygotowaniem nowego dokumentu dotyczącego polityki energetycznej Polski do roku 2030.
Jednym z głównych procesów na rynku energii elektrycznej jest rozdział obciążeń. Proces ten decyduje o przydzieleniu do pracy poszczególnych jednostek wytwórczych. W warunkach rynkowych rozdział obciążeń odbywa się na podstawie ofert bilansujących zgłoszonych przez jednostki wytwórcze, przy uwzględnieniu charakterystyk technicznych tych jednostek oraz ograniczeń sieciowych. Typową metodą rozdziału obciążeń w warunkach rynkowych jest stosowanie programowania liniowego, za pomocą którego następuje przygotowanie planu pracy jednostek wytwórczych na dzień następny - Plan Koordynacyjny Dobowy (PKD). W ramach wdrażania rynku bilansującego PSE SA jako Operator Systemu Przesyłowego zleciło firmie Energoprojekt-Consulting S.A. budowę komputerowego programu rozdziału obciążeń, który wykorzystując nowoczesne techniki programowania liniowego przygotowuje plan pracy jednostek wytwórczych w warunkach polskiego rynku energii elektrycznej. Program taki o nazwie LPD został zbudowany i zainstalowany w PSE SA. Od 1 września 2001, z chwilą wdrożenia dobowo-godzinnego rynku bilansującego LPD przygotowuje rozdział obciążeń w ramach tworzenia Planu Koordynacyjnego Dobowego. Autorzy artykułu kierowali pracami merytorycznymi od strony zamawiającego i wykonawcy.
Artykuł prezentuje Symulator Rynku Energii Elektrycznej skonstruowany na potrzeby polskiego rynku elektroenergetycznego przez Energoprojekt-Consulting SA przy wykorzystaniu doświadczeń związanych z działaniem rynków i ich modelowania zagranicą. Symulator Rynku Energii Elektrycznej modeluje strukturę rynku symulując jego działanie opierając sie na systemie kontraktów i ofert bilansowych mocy. Pozwala to na prognozę działania krótkoterminowego - w horyzoncie czasowym kilku dni lub dłuższych okresów.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.