Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Lata help
Autorzy help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Zejście wykonawcy z budowy : praktyczne aspekty
100%
PL
W toku realizacji inwestycji budowlanych nierzadką sytuacją jest zaprzestanie przez wykonawcę realizacji robót oraz przekazanie terenu budowy inwestorowi, zwane potocznie zejściem wykonawcy z budowy. Skutki takiego zdarzenia są bardzo doniosłe, gdyż wykonawca, który zszedł z budowy najczęściej nie wraca już do wykonywania robót na tej budowie. Zawsze należy dokładnie rozważyć wszelkie możliwe konsekwencje takiej sytuacji – zarówno z punktu widzenia wykonawcy, jak i inwestora.
PL
Po raz pierwszy o dyktacie najniższej ceny w zamówieniach publicznych można było więcej usłyszeć w związku z nieudaną realizacją kontraktu przez chińskie konsorcjum COVEC, które budowało odcinek autostrady A2. Zaczęto wówczas stawiać pytanie o to, czy inwestorzy publiczni muszą zawsze kupować najtaniej, a nie najlepiej i najoszczędniej? Pytanie to brzmi szczególnie doniośle, jeśli ma się na uwadze fakt, że zamówienia publiczne w Polsce warte są już blisko 25% całości wydatków publicznych.
PL
W dniu 19 sierpnia 2011 r. Sejm RP uchwalił ustawę nowelizującą dużą część przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w dniu 3 maja 2012 r. Jedną ze zmian przewidzianych w nowelizacji jest likwidacja postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych (art. 4791-47922 k.p.c.) i poddanie spraw pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej ogólnym regułom obowiązującym w procesie cywilnym. Tego rodzaju zmiana automatycznie nasuwa pytanie dotyczące szybkości rozpoznawania spraw pomiędzy przedsiębiorcami na gruncie nowych przepisów.
4
Content available remote Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie
100%
PL
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane przewidziano odpowiedzialność osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne za zrealizowane przez nie zadania. Obejmuje ona odpowiedzialność zawodową i karną. W niniejszym artykule zostanie omówiona odpowiedzialność zawodowa w budownictwie. Jej zastosowanie może prowadzić do utraty prawa wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, a także do utraty uprawnień budowlanych, co dla wielu osób będzie oznaczać koniec kariery zawodowej.
PL
Kaucja gwarancyjna jako zabezpieczenie roszczeń zamawiającego jest atrakcyjnym instrumentem prawnym m.in. ze względów podatkowych. Zatrzymanie przez zamawiającego lub wpłacenie przez wykonawcę kaucji gwarancyjnej, zarówno dla zamawiającego, jak i dla wykonawcy jest bowiem neutralne podatkowo w odniesieniu do podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Artykuł opisuje rodzaje kaucji gwarancyjnych, podaje ich charakterystyczne elementy.
6
Content available remote Możliwość odstąpienia od umowy o roboty budowlane
100%
PL
Odstąpienie od umowy przez jedną ze stron jest najczęściej występującym w praktyce sposobem rozwiązywania umów o roboty budowlane. Wynika zwykle z występujących między stronami rozbieżności stanowisk dotyczących sposobu lub terminu realizacji inwestycji oraz rozliczeń wzajemnych należności. W artykule opisano wiele sytuacji, w których istnieje możliwość odstąpienia od umowy o roboty budowlane (np. w przypadku zwłoki, niemożliwości świadczenia, wadliwego wykonywania robót, stwierdzenia wad obiektu).
PL
W dniu 19 sierpnia 2011 r. Sejm RP uchwalił ustawę nowelizującą dużą część przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie w dniu 3 maja 2012 r. Jedną ze zmian przewidzianych w nowelizacji jest likwidacja postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych (art. 479 (1) – 479 (22) k.p.c.) i poddanie spraw pomiędzy przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej ogólnym regułom obowiązującym w procesie cywilnym. Tego rodzaju zmiana automatycznie nasuwa pytanie dotyczące szybkości rozpoznawania spraw pomiędzy przedsiębiorcami na gruncie nowych przepisów.
8
Content available remote Skutki upadłości przedsiębiorców w branży budowlanej
100%
PL
W bieżącym roku mamy do czynienia z dużą ilością upadłości firm w branży budowlanej, nie wyłączając przedsiębiorców będących ogólnopolskimi liderami. Zaangażowanie przedsiębiorcy prowadzącego działalność w sektorze budowlanym w wielostronne stosunki gospodarcze, związane z realizacją dużych inwestycji, skutkuje koniecznością ustalenia wpływu upadłości na sytuację prawną upadłego przedsiębiorcy. Trzeba bowiem pamiętać, że ogłoszenie upadłości ma wpływ nie tylko na niego, ale również na jego kontrahentów, pracowników, wierzycieli, dłużników oraz wiele innych osób.
PL
W ostatnich latach niezwykle popularne w Polsce stały się warunki kontraktowe FIDIC, które w chwili obecnej znajdują zastosowanie w dużej części inwestycji budowlanych. Warunki kontraktowe FIDIC zostały jednak przygotowane na potrzeby realizacji inwestycji budowlanych w anglosaskim systemie prawa (common law). Polski system prawny został natomiast oparty na kontynentalnym systemie prawnym (civil law), który w istotny sposób różni się od anglosaskiego, zarówno w sferze samych przepisów prawa, jak również w sferze tzw. kultury prawnej. Różnice pomiędzy tymi systemami prawnymi skutkują znacznym niedostosowaniem warunków kontraktowych FIDIC do polskiego porządku prawnego i tym samym powodują wiele problemów praktycznych w stosowaniu warunków kontraktowych FIDIC w Polsce.
10
Content available remote Sposoby zabezpieczania należności wykonawcy w umowach o roboty budowlane
100%
EN
Running a business is inherently associated with economic risk. It is connected with the lack of certainty concerning the solvency of the counterparty and a possibility of a dispute arising out of the contract Business risk is especially evident in the construction industry, where many companies cease to exist because of their counterparties insolvency or due to inability to enforce the debt. Contractors are in a worse situation than the investor, becaue they receive their remuneration only after completing the work. For this reason, due care for proper protection of claims arising from concluded contracts should be one of the basic aims of each entity performing construction works.
PL
W dniu 1 marca 2017 roku rozpoczęła swoje funkcjonowanie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Utworzenie tego podmiotu stanowi reformę dotychczasowej organizacji administracji podatkowej, celnej oraz kontroli skarbowej. Zmiany mają na celu umożliwienie lepszego wykorzystania zasobów zarówno kadrowych, finansowych jak i organizacyjnych. Za koordynowanie kształtowania polityki państwa i współdziałanie w niej odpowiada aktualnie minister właściwy ds. finansów publicznych. Co jednak zmiana ta oznacza dla przedsiębiorcy?
PL
Kaucja gwarancyjna jako zabezpieczenie roszczeń zamawiającego jest atrakcyjnym instrumentem prawnym m.in. ze względów podatkowych. Zatrzymanie przez zamawiającego lub wpłacenie przez wykonawcę kaucji gwarancyjnej, zarówno dla zamawiającego, jak i dla wykonawcy jest bowiem neutralne podatkowo w odniesieniu do podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług.
14
Content available remote Odsetki w transakcjach handlowych
100%
PL
Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z ryzykiem nieterminowego regulowania zobowiązań pieniężnych przez swoich kontrahentów. Polskie prawo przyznaje wierzycielowi wiele instrumentów, mających na celu rekompensowanie potencjalnych szkód z tego tytułu, a więc również mobilizowanie kontrahentów do terminowej spłaty należności. Od 1 stycznia 2016 r. ustawodawca dokonał znaczących zmian w przepisach dotyczących odsetek, z którymi powinien zapoznać się każdy przedsiębiorca.
15
Content available remote Odpowiedzialność za szkody powstałe na terenie budowy
100%
PL
Reklama komercyjna jest wszechobecna w naszym życiu i czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy bombardowani komunikatami reklamowymi w prasie, radiu, telewizji, kinie, a także na ulicach miast. Reklama zachęca nas do produktów jeszcze lepszych, smaczniejszych lub skuteczniejszych. Jak możemy wykorzystać te same narzędzia w celu ochrony życia i zdrowia na drogach? Jak przekonać do zachowań bezpiecznych, skoro są tak niepopularne? Jak nakłonić do zmiany motywacji i przekonań, jeżeli łamanie przepisów jest powszechnie akceptowane społecznie?
EN
Commercial advertising is overabundant in our daily lives. Whether we like it or not, commercials are present in every newspapers, on the radio, on television, in the cinema, and on outdoor adds. We are encouraged to buy better products, which are either more tasty or more effective. How the same, effective advertising tools can be used in order to protect life and health on Polish roads? How to convince people to show safe behavior when this in itself is so unpopular?
17
Content available remote Prawo restrukturyzacyjne
100%
PL
Z danych statystycznych wynika, że w Polsce zwiększa się liczba postępowań upadłościowych, obejmujących likwidację majątku dłużnika. Wierzycielom jednak coraz trudniej uzyskać zaspokojenie z masy upadłości dłużnika. Notuje się także wysoki współczynnik oddalenia wniosków o ogłoszenie upadłości z uwagi na ubóstwo masy upadłościowej. Wielu przedsiębiorców–wierzycieli zainteresowanych jest skuteczną restrukturyzacją przedsiębiorstwa dłużnika i zapobieżeniem jego likwidacji, co zwiększa szansę na odzyskanie należności.
PL
Gaśnice są obowiązkowym elementem zabezpieczenia obiektów. Mają za zadanie umożliwiać bezpieczne i skuteczne zgaszenie ognia oraz zapobiec rozwojowi pożaru.
19
Content available remote Postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy
100%
PL
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy pozostają w różnej kondycji finansowej. W przypadku braku środków na zapłatę należności kontrahentom oraz przekroczenia wartości zobowiązań w stosunku do majątku przedsiębiorstwa powstaje pytanie o zasadność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorcy często nie znają przepisów prawa upadłościowego, wobec czego nie wiedzą, jakie w tej kwestii mają prawa i obowiązki, jakie są konsekwencje w przypadku braku złożenia takiego wniosku, a także jakie są rodzaje upadłości i ich skutki. Artykuł opisuje procedurę postępowania upadłościowego, m. in.: termin złożenia wniosku, skutki złożenia wniosku, skutki braku złożenia wniosku.
20
Content available remote Brak zapłaty za wykonanie prac
100%
EN
During the performance of building work contracts it often happens that the investor refuses to pay remuneration for works completed by the contractor. One of the most frequent reasons of such non-payment is the investor's claim that works are defective or were not performed in accordance with good building practices. In such case, the investor usually does not question the fact of conclusion of the contract, performance of building works or its obligation to pay remuneration to the contractor, but refrains from such payment, referring to the fact that building works were performed in a faulty manner, which means that the provisions of the contract were violated.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.