Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Starość demograficzna jest cechą większości współczesnych społeczeństw, w tym w Polsce. Znaczny odsetek osób starszych w ogólnej strukturze ludności wiąże się z wyzwaniem zapewnienia im jak najlepszej jakości życia, czemu służy m.in. aktywność edukacyjna. W artykule przedstawiono wyniki badań jakościowych dotyczących funkcjonowania UTW i innych form edukacji osób starszych na Warmii i Mazurach. Celem badań było ustalenie, jakie działania edukacyjne są podejmowane przez te instytucje oraz wskazanie najistotniejszych efektów ich działań. Zastosowano badanie dokumentów, wywiady z przedstawicielami badanych instytucji oraz obserwację uczestniczącą. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że w analizowanym regionie podejmowanych jest wiele różnych inicjatyw, które wywierają pozytywny wpływ zarówno na osoby starsze korzystające z oferty instytucji zajmujących się działaniami z zakresu edukacji: osoby te rozwijają się w wielu sferach życia, zaspokajają potrzebę samorealizacji, doświadczają dobrostanu oraz starzeją się aktywnie, pomyślnie i pozytywnie, jak i na życie lokalnych społeczności: wzmacnia się integracja społeczna, wewnątrz- i międzypokoleniowa. Należy zatem wspierać te podmioty i popularyzować ich działania wśród ludzi starszych, którzy jeszcze nie korzystają z usług edukacyjnych.
PL
Artykuł prezentuje wyniki diagnozy aktualnego stanu edukacji gerontologicznej na poziomie akademickim, realizowanej w polskich uczelniach, na kierunku pedagogika. Badanie zostało zrealizowane na polecenie Sekcji Gerontologii Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i ma na celu ukazanie stanu edukacji gerontologicznej, jej form organizacyjno-metodycznych oraz zakresu treści. Badaniami objęto ofertę edukacyjną 25 uczelni prowadzących kształcenie w dyscyplinie pedagogika. Uwzględniono formy kształcenia gerontologicznego realizowane w latach 2019/20–2020/21 w polskich uczelniach, na kierunku pedagogika. Diagnoza wykazała, że w 15 z nich kształcenie gerontologiczne oferowane jest w ramach różnych specjalności, kierunków lub ścieżek specjalizacyjnych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.