Artykuł skupia się na kluczowej roli oświetlenia dróg szybkiego ruchu w kontekście bezpieczeństwa użytkowników, komfortu podróżowania oraz efektywnego funkcjonowania systemu transportowego. Staranne zaprojektowanie oświetlenia drogowego ma istotny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza w warunkach nocnych. Autor analizuje przepisy dotyczące oświetlenia dróg, zwracając uwagę na obszary, które powinny być objęte oświetleniem, takie jak: skrzyżowania, węzły, ulice o wysokim natężeniu ruchu czy miejsca szczególnego zagrożenia.
W artykule przedstawiono kluczowe zagadnienia dotyczące oświetlenia dróg szybkiego ruchu. Omówiono, jakie elementy dróg szybkiego ruchu powinny zostać oświetlone, na co zwrócić uwagę przy planowaniu oświetlenia na drogach szybkiego ruchu, a także jaki osprzęt oświetleniowy uwzględnić przy planowaniu instalacji oświetleniowej.
Miasta i gminy coraz częściej decydują się na kompleksowe wymiany opraw oświetleniowych, budowę lub przebudowę oświetlenia ulicznego. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost tego typu inwestycji na terenie całej Polski. Ich głównym celem jest obniżenie kosztów zużytej energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia drogowego lub ulicznego, co przekłada się na redukcję emisji CO2. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego systemu sterowania i zarządzania oświetleniem? Jak dobrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy? Co z doświetleniem przejść dla pieszych? Niniejszy artykuł porusza wybrane zagadnienia, które mogą pomóc optymalnie zaplanować inwestycję oświetleniową.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.