The article aims to discuss the concept of black and/or Afro-Brazilian literature. It summarizes different approaches to the definition of Afro-Brazilian literature elaborated both by critics and its authors, taking in consideration the elements such as authorship, point of view, thematic content, language / aesthetic or target reader. Presenting briefly the presence (as object and subject) and the image of the black population in the Brazilian literary canon, the article discusses the way it has been deconstructed and transgressed by Afro-Brazilian authors.
Cadernos Negros to zeszyty literackie, na łamach których publikowana jest proza i poezja autorów afrobrazylijskiego pochodzenia i które wydawane są cyklicznie od 1978 roku. Powstały one jako swego rodzaju znak protestu, głos w większej dyskusji mającej wówczas miejsce w Brazylii i na świecie, dotyczącej pełniejszego i równoprawnego udziału ludności murzyńskiej w życiu społecznym. Była to jak gdyby próba przemówienia czarnoskórych własnym głosem, ukazania brazylijskiej rzeczywistości przez ich własny pryzmat. Autorzy zeszytów chcieli mówić o sobie, swoim życiu i doświadczeniach odbiegających od tego, co można było znaleźć w ówczesnej literaturze brazylijskiej, tworzonej dotychczas głównie przez białe elity i odzwierciedlającej ich postrzeganie rzeczywistości. Cadernos Negros stały się też ważnym narzędziem w procesie budowania tożsamości Afrobrazylijczyków, między innymi poprzez odwołania do ich korzeni kulturowych, specyficznych tradycji etnicznych, czy wreszcie – będąc jednym z elementów budowania przez tę grupę poczucia własnej wartości.
Pandemia Covid-19 w sposób bezprecedensowy dotknęła Brazylię czyniąc ją drugim najbardziej doświadczonym krajem świata pod względem liczby ofiar śmiertelnych. Jest to także kraj, który mimo ogromnego progresu w zakresie praw społecznych i praw człowieka wciąż jeszcze zmaga się z ogromnymi nierównościami. W niniejszym artykule, wychodząc z dwóch perspektyw badawczych – teorii obywatelstwa społecznego i kolonialności władzy odpowiadamy na pytanie badawcze czy pandemia pogłębiła i uwypukliła nierówności czy też choroba okazała się demokratyczna i dotykała wszystkich w taki sam sposób. Przedmiotem naszej analizy były grupy obywateli i obywatelek w zależności od ich pochodzenia etnicznego. Odwołując się do literatury przedmiotu oraz analizując publicznie dostępne bazy danych (PNAD, PNS, IBGE oraz WHO) pokazujemy, że wciąż jeszcze nie osiągnięto pełni obywatelstwa społecznego, a kolonialność władzy w czasie pandemii w Brazylii znów ujawniła się z większą mocą.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.