Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 108

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
Udział pomp ciepła w instalacjach ogrzewania budynków będzie wzrastał. Decyduje o tym powszechny dostęp do energii zasilającej te urządzenia oraz energii, którą czerpią one z powietrza, gruntu i wód, a także ciepła odpadowego. Coraz lepsze perspektywy rysują się też przed gazowymi pompami ciepła z uwagi na budowę biogazowni oraz spadek cen gazu ziemnego i jego potencjalnie dużą podaż ze złóż łupkowych. W publikacji autor nakreśla główne kierunki ekspansji pomp oraz przywołuje nowości rynkowe.
PL
Nowe materiały, z których wykonywane są przewody i złączki, a także nowe techniki połączeń zrewolucjonizowały w ostatnich latach pracę instalatorów. Rynek zdominowały systemy rur z tworzyw sztucznych i wielowarstwowych. Instalator ma do dyspozycji nie tylko rurę i pasujące do niej złączki, ale także kompletne systemy do budowy instalacji wody zimnej, ciepłej i centralnego ogrzewania grzejnikowego i płaszczyznowego. Producenci w ramach systemów oferują wszystko, co może być potrzebne do wykonania instalacji - od przeszkolenia montera po narzędzia do montażu. Autor przedstawia i charakteryzuje kilka materiałów współcześnie stosowanych do wyrobu przewodów i złączek instalacyjnych.
PL
Artykuł omawia charakterystyczne funkcje nowoczesnych central wentylacyjno-klimatyzacyjnych.
PL
W artykule o nowych rozwiązaniach technicznych we współczesnych pompach ciepła i sposobach finansowania takich inwestycji.
PL
Coraz więcej pracy instalatorów dotyczy zleceń związanych ze zwiększaniem efektywności energetycznej budynków i systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji. Według danych Komisji Europejskiej budynki są odpowiedzialne za 42% zużycia energii i 35% emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie. W nich upatruje się największego potencjału oszczędności energii poprzez wzrost efektywności jej wykorzystania. Unijne i krajowe prawo stawia coraz wyższe wymagania, które powinny budynki spełniać. W artykule zawarto uwagi o ofercie elektronicznych urządzeń pomiarowych przeznaczonych do oceny efektywności energetycznej budynków, systemów ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji.
PL
W artykule przedstawiono metodologię efektywnego doboru pomp ciepła uwzględniającego wskaźniki wartości znamionowej pomp COP (ang. Coefficient Of Performance), wartości opisującej efektywność pompy w ciągu całego roku - tzw. współczynnik SPF (ang.Seasonal Performance Factor) oraz rocznego współczynnika efektywności energetycznej JAZ (niem. Jahresarbeitszahl).
PL
Artykuł zawiera podstawowe wiadomości dotyczące definicji pojęcia "gazowe pompy ciepła", a ponadto praktyczne uwagi związane z oceną charakterystyk efektywności pomp ciepła według metodologii COP i GUE.
PL
W publikacji przywołano cechy, jakimi charakteryzują się kotły nowej generacji opalane paliwami stałymi.
PL
Autor odzwierciedla stan systemu edukacji kadr wykwalifikowanych specjalistów - instalatorów nowoczesnych systemów pomp ciepła.
PL
W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. W artykule przedstawiono dwie nietypowe realizacje.
PL
Publikacja omawia spotykane na rynku technologie pomiaru ciepła oparte o rozwiązania korzystające z przetworników przepływu, czujników temperatury, przeliczników, systemów zdalnego odczytu, systemów odczytów przewodowych i bezprzewodowych. W uzupełnieniu informacje związane z doborem ciepłomierzy.
PL
Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Publikacja zawiera ważne informacje dotyczące szczegółów nowych systemów etykietowania, które obowiązują od stycznia 2013 r.
PL
Autor przytacza aktualne zapisy z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które odnoszą się do wymogu stosowania klap ppoż. w przewodach wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, po czym omawia mechanizm działania przeciwpożarowych klap odcinających i klap dymowych.
PL
Warunki techniczne ochrony przeciwpożarowej dla obiektów budowlanych określa m.in. rozporządzenie ministra infrastruktury [1]. W dziale VI, rozdziale VI, pt. „Bezpieczeństwo pożarowe” wymagane jest, by budynek był tak usytuowany, zaprojektowany i wykonany, aby w przypadku pożaru zapewnione były m.in. ograniczone rozprzestrzenienia się ognia i dymu w obiekcie, ewakuacja ludzi z obiektu objętego pożarem oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa ekip ratowniczych.
PL
Wraz z wejściem w życie dyrektywy „nowego podejścia” 2004/22/WE będą obowiązywać nowe zasady kontroli metrologicznej przed wprowadzeniem do obrotu i stosowania przyrządów pomiarowych, w tym ciepłomierzy, wodomierzy i gazomierzy. Dyrektywa określa także wymagania zasadnicze i szczegółowe dla poszczególnych przyrządów pomiarowych.
PL
W artykule zawarto najważniejsze informacje dotyczące konieczności stosowania urządzeń przeciwzalewowych oraz systemów instalacji pompowych i przepompowni domowych
PL
W artykule opisano kilka różnych realizacji, które mogą być inspiracją zarówno dla inwestorów, jak i projektantów oraz instalatorów.
PL
Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających znaczne ilości tłuszczu i substancji organicznych pozwala nie tylko na odprowadzanie do kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej w danym obiekcie.
PL
W omówieniu autor porusza problematykę uwarunkowań technicznych stawianym przepustom instalacyjnym niepalnym i palnym oraz kombinowanym, a także obudowie pionów instalacyjnych.
PL
Woda – jako nośnik ciepła – praktycznie znajduje się w każdym urządzeniu do ogrzewania. W artykule przedstawione są najważniejsze właściwości wody oraz jej oddziaływanie na urządzenia grzewcze.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.