Wielu osobom termomodernizacja wciąż kojarzy się tylko z rozstawionymi wokół budynku rusztowaniami i „oklejeniem” go styropianem lub wełną mineralną. W 2013 r. sprzedano tych materiałów na prawie 37 mln m2 elewacji, jednak wciąż popełniane są rażące błędy przy realizacji ociepleń. Planowany efekt dodatkowo psuje brak wyregulowania instalacji.
Kontynuując temat zmian w rozporządzeniu dotyczącym metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku (PI 9/14, str. 34), zajmiemy się wyznaczaniem bilansu cieplnego, a konkretnie strat ciepła. Nowe rozporządzenie w dużo większym stopniu niż poprzednie wymaga od osób wykonujących obliczenia znajomości różnych norm, ponieważ bezpośrednio „przekierowuje” do nich w celu wyznaczenia poszczególnych wartości.
Na początku 2016 r. planowane są pierwsze konkursy o dofinansowanie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla Osi Priorytetowej 3 - Gospodarka Niskoemisyjna. Fundusz Termomodernizacji i Remontów, według komunikatu z 06.10.2015 r., dysponuje jeszcze 104,7 mln zł na premie termomodernizacyjne. Dlatego serwisy przetargowe obfitują w ogłoszenia dotyczące wykonania audytów energetycznych. Ale uwaga - taki audyt musi być zgodny z najnowszymi przepisami, aby nie został odrzucony podczas weryfikacji.
2 lipca 2014 r. zostało podpisane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wchodzi w życie po trzech miesiącach od podpisania. Od 2 października 2014 r. wszystkie świadectwa energetyczne powinny być zatem przygotowywane zgodnie z nowym rozporządzeniem.
W poprzednich wydaniach PI (9/14 i 10/14) omówiłem zmiany, jakie zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju do metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku we wzorach i sposobie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej oraz wyznaczania bilansu cieplnego. W tym artykule przedstawię zmiany, jakich dokonano w obliczaniu zysków cieplnych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.