Streszczenie. Celem pracy było zbadanie jak zmienia się zawartość tiaminy i ryboflawiny w konserwach z morszczuka i łososia, sterylizowanych w temperaturze konwencjonalnej (115°C) i metodą HTST (125°C). Założono, że wybrane gatunki ryb oraz zastosowane rodzaje sterylizacji pozwolą ustalić czy jest istotna różnica w stopniu zachowania tiaminy i ryboflawiny w konserwach z ryb chudych i tłustych. Badania wykonano na konserwach modelowych (składem zbliżonych do konserw w sosie własnym) z morszczuka i łososia. Konserwy sterylizowano w temperaturze 115 i 125°C. W surowcu wyjściowym i w rybie z konserwy oznaczono zawartość tiaminy (metodą tiochromową), ryboflawiny (metodą fluorymetryczną), tłuszczu (metodą Soxhleta) i wody (metodą suszenia w 105°C). Otrzymane wyniki (poddane weryfikacji statystycznej) wskazywały, że sterylizacja powodowała istotny spadek ilości tiaminy. Był on bardziej widoczny w konserwach z morszczuka (w konserwach z morszczuka było o ok. 38% mniej tiaminy niż w konserwach z łososia). W badaniach stwierdzono ponadto, że rodzaj surowca miał wpływ na zawartość ryboflawiny. W konserwach z łososia było jej ok. 83% więcej niż w konserwach z morszczuka. Z analizy danych dotyczących wpływu rodzaju sterylizacji wynikało, że sterylizacja typu HTST konserw z łososia pozwoliła zachować o ok. 10% więcej ryboflawiny niż sterylizacja konwencjonalna. Zawartość tiaminy i ryboflawiny w badanych konserwach mieściła się w przedziale kolejno 0,0047-0,022 mg% i 0,126-0,256 mg%. Ilość ryboflawiny w konserwach z morszczuka i łososia umożliwia realizację dziennego zapotrzebowania na poziomie 8,3-15,2 dla kobiet i 5,5-10,1% dla mężczyzn.
EN
The aim of the work was to analyze the profile of changes in thiamine and riboflavin levels in hake (Merluccius hubbsi) and salmon (Oncorhynchus nerka) cans sterilized both in conventional temperature (115°C) and using HTST method (125°C). It was assumed that selected fish species and applied sterilization methods should enable to determine if there was significant difference in the level of thiamine and riboflavin preservation in canned products made of fat and lean fish. Studies were carried out using model hake and salmon cans of content (comparable to cans containing own sauce). Cans were sterilized at 115°C and 125°C. The content of thiamine(tiochrome method), riboflavin (fluorimetric method), fat (Soxhlet method), and water (drying-at-105°C method) was determined in raw material and canned fish. Obtained results (verified statistically) displayed that sterilization caused a significant decrease in the thiamine level. It was more apparent in canned hake (the observed amount of thiamine was approximately 38% lower than in canned salmon). Studies also revealed that the type of raw material influenced the content of riboflavin. About 83% more of riboflavin was reported in canned salmon than
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.