Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Na plantacji ekologicznej stosowano tylko fungicydy miedziowe, na konwencjonalnej 2 poziomy ochrony fungicydami syntetycznymi: ograniczoną (3-4 zabiegi) i intensywną (6-7). Na rozwój choroby istotny wpływ miały wszystkie badane czynniki, tj. lata badań, system produkcji i wczesność odmian. Warunki termiczno-wilgotnościowe w latach wpłynęły na termin pojawienia się pierwszych objawów zarazy i na jej dalszy rozwój. Najszybciej choroba rozwijała się w systemie ekologicznym, najwolniej w konwencjonalnym z intensywną ochroną, jednak tempo jej szerzenia się na obu plantacjach zależało od presji patogenu w danym roku. W roku ,,niezarazowym’’ rozwój choroby na plantacji ekologicznej był na poziomie zbliżonym do systemu konwencjonalnego, w ,,zarazowym’’różnice były znacznie większe. Choroba rozwijała się najszybciej naodmianach wczesnych, o mniejszej odporności. Plon był ściśle związany z nasileniem zarazy w poszczególnych systemach produkcji. Im szybsze było tempo szerzenia się choroby, tym niższy był plon.
EN
The aim of the study conducted in the period of 2006–2007 in IHAR’s quarantine section was to determine a successive impact of plants grown in rotation with potato infested by Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus (Cms), acting as a host or a bactericide for the pathogen. The studies were designed to identify species of favourable bacteria for Cms survival in soil, or for limiting the influence on their presence. The obtained results allow to conclude that the application of rotation of potato infected by Cms: oats and volunteer potatoes grown from infected by Cms tubers, tomato, bean, potato, eggplant and beets, creates a risk of contamination for the cultivation of potatoes in the following year.
PL
Doświadczenia polowe prowadzono w latach 2013-2015. W systemie ekologicznym do ochrony przed chorobami grzybowymi stosowano preparaty miedziowe, a w uprawie konwencjonalnej ochronę ograniczoną (1-2 zabiegi) i intensywną (4-5 zabiegów). Na rozwój alternariozy i wielkość plonu istotny wpływ miały lata badań, system uprawy i wczesność odmian. Wielkość plonu była związana z nasileniem porażenia roślin alternariozą. Średnio dla trzech lat badań najwyższy stopień porażenia chorobą i jednocześnie najniższy plon odnotowano na plantacji ekologicznej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.