Ze względu na rosnące koszty wytwarzania energii, w tym energii do ogrzewania budynków, oraz obowiązek wprowadzenia w czasie 2 lat świadectw energetycznych budynków projektanci zmuszeni są do poszukiwania rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych w budownictwie, które z jednej strony ograniczają zużycie energii konwencjonalnej, z drugiej zaś umożliwiają wykorzystanie energii odnawialnej. W artykule zostaną przedstawione niektóre z możliwych rozwiązań.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wśród działań ograniczających zużycie energii cieplnej do ogrzewania budynku największą popularnością cieszy się zwiększanie termoizolacyjności przegród zewnętrznych, tj. ścian, stropodachów i okien. W przypadku ścian, stropów, stropodachów, podłóg na gruncie mechanizm powstawania strat ciepła związany jest z jego przenikaniem, dlatego działania termomodernizacyjne sprowadzają się najczęściej do zwiększenia izolacyjności termicznej przegród przez zastosowanie materiałów o niskim współczynniku przewodzenia ciepła X< 0,05 W/(m-K]. Jeśli natomiast chodzi o okna, to o ich bilansie cieplnym decydują nie tylko straty ciepła.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
The designing and optimalization of solar installations should be based on solar radiation model with the use of its integrants. In the paper, the Liu-Jordan model was used to describe the radiation integrants based on PN-B-02025:1999 data.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.