Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Efektywność w sektorze ciepłownictwa systemowego i w przedsiębiorstwach energetycznych ma wiele wymiarów. W ramach regulacji, zwłaszcza w zakresie prawodawstwa unijnego, pojęcie efektywności ewoluuje i zaczyna wykraczać daleko poza sam tylko obszar wynikający z pierwotnej definicji.
PL
W minionych miesiącach wielokrotnie słychać było w przestrzeni publicznej głosy, że rok 2022 jest wyjątkowo trudny dla sektora energetycznego. Opiniom tym wtórowały z kolei nieco uszczypliwe komentarze, że dotychczas nie było jeszcze łatwych czasów dla energetyki…
PL
Pod koniec listopada ubiegłego roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zmieniające Rozporządzenie Ministra Klimatu z 7 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (DzU z 2022 r. poz. 2437). Nowelizacja ta ukierunkowana była w głównej mierze na jednostki kogeneracji, które stosują uproszczony sposób kalkulacji taryf dla ciepła. Nie pozwala on nadążać za zmianami otoczenia makroekonomicznego w kontekście możliwości pokrycia poprzez taryfę kosztów wytwarzania ciepła.
PL
Nadszedł moment, w którym kluczowe dla sektora ciepłownictwa systemowego akty prawne procedowane w ramach pakietu „Fit for 55” otrzymały swój finalny kształt, obecnie przyjmowany zgodnie ze ścieżką legislacyjną prawodawstwa Unii Europejskiej. Regulacje te są przełomowe z perspektywy całej branży ciepłowniczej, która dotychczas nie była w znaczny sposób objęta wymogami unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, a trajektoria transformacji mogła być w sposób bardziej indywidualny dostosowana do poszczególnych rynków ciepła. Bo co do tego, że transformacja powinna mieć miejsce, nie było wątpliwości.
PL
Analizując zaproponowane przez Komisję Europejską wnioski legislacyjne składające się na pakiet Fit for 55 oraz regulacje dotyczące sektora ciepłownictwa systemowego trudno nie odnieść wrażenia, że kierunek zmian nie uwzględnia jego specyfiki i zróżnicowania w państwach członkowskich UE oraz przede wszystkim - wielkości i lokalizacji poszczególnych systemów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.