Dziedzictwo kulturowe jest ważnym czynnikiem życia i działalności każdego człowieka. Stanowi ono dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń. Starożytny Egipt od dawna rzuca swój czar i tym samym stanowi obiekt zainteresowań dla archeologów i naukowców. Obok piramid i przeklętych grobowców mumie stanowią najważniejszy symbol starożytnego Egiptu. Ich badania pozwalają na rozwikłanie wielu zagadek historycznych. Co kryje się wewnątrz mumii? Dzięki nowoczesnym technikom badawczym możliwe jest nie tylko określenie gatunku, płci i wieku mumii, ale także znalezienie śladów chorób, które były powszechne w starożytności, w tym chorób kośćca, schorzeń metabolicznych, zakaźnych, naczyniowych, odpasożytniczych, a w szczególności nowotworowych. Bardzo istotnym krokiem poczynionym w badaniach nad mumiami okazało się wprowadzenie diagnostyki radiologicznej. Pierwszym ze stosowanych badań z tej dziedziny było badanie rentgenowskie. Promieniowanie X zaczęto wykorzystywać 1895 roku, a z czasem technika ta stała się standardową procedurą badawczą w badaniach egiptologicznych. Podczas wykonywania prześwietlenia dochodzi do emisji promieni X, które mogą być pochłaniane przez obiekt lub mogą przez niego przenikać. Badanie rentgenowskie pozwala więc na całkowicie nieinwazyjne obejrzenie wnętrza mumii. Duże znaczenie miało także zastosowanie w radiologii tomografii komputerowej. Obraz tomograficzny tworzony jest w wyniku szeregu prześwietleń wiązką promieniowania równoległą do płaszczyzny obrazowanej. Możliwość wykorzystania w tym badaniu rekonstrukcji trójwymiarowych oraz techniki wirtualnej endoskopii TK pozwoliła na uzyskanie szeregu cennych informacji. Archeologowie i naukowcy byli jednak od dekad zawiedzeni, że jednej rzeczy starożytny Egipt nam nie zostawił: swojego kodu DNA. Badania DNA egipskich mumii uważano za niemożliwe ze względu na poziom zachowania materiału genetycznego oraz jego możliwe zanieczyszczenie. Najnowsze osiągnięcia technik odzyskiwania i badania starożytnego DNA otworzyły tu jednak nowe możliwości. Potwierdzono, że w wyniku analizy DNA odzyskanego z mumii możliwe jest uzyskanie wiarygodnych wyników i tym samym rozszerzenie wiedzy o starożytnym Egipcie. Kluczem do sukcesu stało się pominięcie obecnych w mumiach miękkich tkanek, które nie zawierały prawie w ogóle DNA. Zamiast tego pobrano materiał do badań z kości i zębów.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) to często spotykane zanieczyszczenia organiczne środowiska. Biorąc pod uwagę ich niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka konieczne jest ich wykrycie i eliminacja z wód powierzchniowych. Jako wskaźniki obecności tej grupy zastosowano antracen i benzo(a)piren, ze względu na dobrze poznane właściwości. W celu usunięcia ich z wody wykorzystano dwa rodzaje materiałów filtracyjnych i porównano ich efektywność. Oznaczenie wykonano metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej, HPLC (ang. High Performance Liquid Chromatography).
EN
Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) are common environmental pollutants. Regarding their negative effects on human health, they must be detected and eliminated from surface water. Due to well-known properties, the anthracene and benzo(a)pyrene were used as indicators of the presence of this group. Two types of filters were used to remove them from the water and their efficiencies were compared. The assay was performed by high performance liquid chromatography (HPLC).
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.