Badania nieniszczące NDT (ang. non-destructive testing) to grupa badań diagnostycznych, a dokładnie powierzchniowych oraz objętościowych, które dostarczają informacji o właściwościach użytkowych badanego obiektu, ale również o stanie mikro- i makrostruktury, bez żadnej ingerencji w strukturę badanego obiektu. Głównym celem przeprowadzania badań nieniszczących jest wykrycie wad materiału oraz ocena struktury pod kątem nieciągłości i braku jednorodności. Dzięki metodom NDT możliwe jest również wykrycie ubytków korozyjnych i erozyjnych oraz pęknięć różnego rodzaju. Najczęściej badania nieniszczące są stosowane do ustalenia stanu technicznego danego obiektu oraz do przeprowadzenia kontroli jakości produkcji. Można je przeprowadzać na różnych etapach produkcji, eksploatacji czy napraw.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Badania nieniszczące NDT są wykorzystywane do detekcji różnych nieciągłości w materiałach i oceny ich właściwości bez zmiany w strukturze materiału badanego elementu. Znalazły zastosowanie w przemyśle ze względu na stale wzrastające wymagania co do jakości na różnych etapach konstruowania oraz produkcji maszyn i urządzeń, jak i w diagnostyce. Termografia w podczerwieni jest jedną z najnowszych metod badań NDT, która rozwija się bardzo dynamicznie.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.