Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
tom nr 2
63
PL
Zdaniem siedmiu organizacji skupionych wokół wsparcia efektywności energetycznej w budynkach zaproponowany przez Ministerstwo Energii projekt Polityki Energetycznej Polski 2040 wymaga korekt i uzupełnień w wielu kwestiach. Należy pamiętać, że celem polityki energetycznej państwa jest bezpieczeństwo i niezależność energetyczna przy zapewnieniu jak najszybszej poprawy jakości życia i poziomu zdrowotności społeczeństwa, zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko oraz zwiększeniu udziału OZE w miksie energetycznym i poprawy efektywności energetycznej.
PL
Elektryfikacja ogrzewnictwa, jak i innych gałęzi gospodarki, głównie transportu, pociągnie za sobą znacznie wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jeżeli chcemy zwiększać udział OZE w bilansie energetycznym, należy to połączyć z rozwiązaniem problemu magazynowania energii pozyskanej w okresie większej podaży OZE i zagwarantowania stabilnego źródła energii, jakim może być wodór.
|
2021
|
tom Nr 4
52--55
PL
Koszty uprawnień do emisji CO2 są coraz wyższe. Powoduje to wzrost cen energii, ale jednocześnie pozwala zwiększyć wpływy państwa, w tym środki na dekarbonizację gospodarki. Regulacje ETS zeszły do poziomu mocy ciepłowni miejskich i opłaty za emisję nie tylko pożerają ich zyski, ale i zwiększają ceny ciepła. Wyjście jest tylko jedno - zwiększanie udziału energii odnawialnej. Wybierać można spośród biomasy, ciepła odpadowego, bloków kogeneracyjnych, dużych pomp ciepła, ale do dyspozycji są też kolektory słoneczne. W jakich układach kolektory sprawdzają się pod względem ekonomicznym, jak dobierać duże instalacje i gdzie je montować?
|
2019
|
tom nr 3
64
PL
Przedstawiciele czołowych stowarzyszeń branżowych, związanych z techniką stosowaną w budynkach podpisali w 2018 r. porozumienie o współpracy w zakresie efektywności energetycznej. Na początku lutego br. Przyjęły nazwę Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE. Według organizacji, zaproponowany przez Ministerstwo Energii Projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu 2030 nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną i nie pozwoli spełnić celów wspólnej polityki klimatycznej w 2030 i 2050 r. Zdaniem POBE występuje pilna potrzeba stworzenia nowego planu.
|
2019
|
tom nr 1
63
PL
Krótko przed rozpoczęciem szczytu COP24 w Katowicach został przekazany do konsultacji społecznych projekt PEP 2040. SPIUG przygotowuje – we współpracy z kilkoma organizacjami branżowymi – stanowisko konsultacyjne, dlatego warto jeszcze raz przypomnieć, jaki jest cel tworzenia takiego dokumentu. Głównym celem PEP powinno być wyznaczenie celów i ścieżki dochodzenia do nich, mających za zadanie zagwarantowanie na lata bezpieczeństwa energetycznego obywateli oraz podmiotów gospodarczych - czytaj gospodarki - w Polsce. Nie jest odkrywcze stwierdzenie, że zmiana systemu energetycznego w kraju to kwestia bardzo wielu lat, a nie okresu kadencji rządzenia takiej czy innej ekipy bądź trwania zarządu spółki energetycznej - w naszym wypadku ściśle zależnej w praktyce od administracji państwowej. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to oparcie się na lokalnych zasobach źródeł energii oraz na systemie jej dystrybucji odpornym na uszkodzenia czy inne zaburzenia przez czynniki zewnętrzne. W długiej perspektywie czasowej takie bezpieczeństwo energetyczne może zagwarantować tylko energetyka rozproszona, oparta na odnawialnych źródłach energii.
|
2021
|
tom Nr 11
28--33
PL
Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało poradnik nt. instalacji kolektorów słonecznych służących do wspomagania ogrzewania budynków. Opisywane są w nim m.in. typowe instalacje hybrydowe kolektorów słonecznych z różnymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły gazowe i na biomasę, pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne. Omówiono też zagadnienia doboru i obliczeń stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło, wielkości powierzchni kolektorów, magazynowania ciepła, a także kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
PL
Regulacje prawne UE traktujące kolektory słoneczne jako element instalacji, który oddzielnie nie podlega etykietowaniu energetycznemu, są niewystarczające i wpływają negatywnie na rozwój tego sektora urządzeń. Celem etykietowania kolektorów słonecznych powinno być przekonanie użytkowników, że z jednej strony tworzenie instalacji hybrydowych zawierających kolektory znacznie zwiększa efektywność energetyczną innych urządzeń grzewczych wchodzących w skład instalacji i ułatwia spełnienie wymagań dotyczących wykorzystania OZE i efektywności energetycznej, a z drugiej instalacje, w których kolektory są podstawowym źródłem ciepła i c.w.u., są wysoce efektywne i umożliwiają praktycznie darmowe pozyskiwanie ciepła w trakcie ich eksploatacji.
PL
Jakiekolwiek prognozowanie, w którym kierunku pójdzie rozwój rynku sprzedaży i instalacji urządzeń grzewczych w 2019 roku i w dalszych latach jest co najmniej ryzykowne. Wystarczy wziąć przykład prognoz ekonomicznych, które tworzą uznani analitycy bankowi, mający do dyspozycji szereg dokumentów i analiz, których my w branży do końca nie mamy do dyspozycji i widzimy, że trudno znaleźć prognozę, która by się sprawdziła w 100 procentach.
PL
Zmiany w prawodawstwie unijnym (oraz adekwatne zmiany w polskich regulacjach) mające na celu ograniczenie emisji CO2 i wzrost efektywności energetycznej budynków skłaniają do postawienia prostego pytania: jak te ambitne cele realizować w sposób bezpieczny i przystępny finansowo dla wielu użytkowników? Wydaje się, że znaczącą rolę mogą tu odegrać m.in. kolektory słoneczne, wykorzystywane zasadniczo do ogrzewania budynków, a nie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz współpracujące w układzie hybrydowym z innym źródłem energii cieplnej.
PL
Wyniki osiągnięte przez branżę instalacyjno-grzewczą w 2019 r. są bardzo pozytywne. Prawie w każdej grupie produktowej zostały odnotowane - większe lub mniejsze - wzrosty. Podobnie jak w 2018 r., duże wzrosty pod względem liczby sprzedanych urządzeń nastąpiły w grupie gazowych kotów kondensacyjnych, głównie za sprawą modeli wiszących. Wzrosty na poziomie nawet 20% są naprawdę dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę wysoką bazę odniesienia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.