Obecnie coraz częściej inwestorzy, którzy jako źródło ogrzewania w swoim domu wybrali pompę ciepła, decydują się na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Obie technologie świetnie ze sobą współgrają, ponieważ energią napędową dla pompy ciepła jest energia elektryczna, której w przypadku odpowiedniej liczby modułów PV użytkownik może mieć w nadmiarze. Wykorzystanie pompy ciepła powoduje zwiększenie zużycia produkowanej energii elektrycznej na potrzeby własne, czyli tzw. autokonsumpcji. A to zawsze przynosi dobry efekt ekonomiczny. Spróbujmy jednak odpowiedzieć na pytanie, jak stworzyć inteligentny minisystem zarządzania energią w budynku jednorodzinnym, aby pod względem energetycznym zoptymalizować współpracę instalacji PV z pompą ciepła?
Większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia grzewcze, takie jak kocioł gazowy czy pompa ciepła, powinny być okresowo serwisowane. Jednak w przypadku instalacji elektrycznych, a więc i instalacji fotowoltaicznej, dla wielu inwestorów nie jest to już takie oczywiste. Warto im o tym przypominać.
Każda instalacja energetyczna wymaga precyzji na etapie tworzenia jej projektu i późniejszej realizacji. Niedopatrzenie może skończyć się awarią urządzeń, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do pożaru. Dotyczy to również urządzeń grzewczych, takich jak kotły czy pompy ciepła, ale w ostatnim czasie, przez ogromny popyt, problem źle wykonanych instalacji coraz częściej dotyka fotowoltaiki. I właśnie problemom z projektowaniem i realizacją małych instalacji PV przyjrzymy się bliżej. Zacznijmy od błędów przy projektowaniu takich instalacji i doborze elementów układu.
Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zaobserwować drastyczne zaostrzenie wymogów odnośnie do efektywności energetycznej nowych budynków. 0 ile według Warunków Technicznych 2014 wymagana wartość jednostkowej energii pierwotnej dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych wynosiła 120 kWh//(m2 rok), to w najbardziej aktualnej wersji, z roku 2021 wartość wymaganego współczynnika EP spadła zaledwie do 70 kWh/(m2 rok). Co więcej, niektóre programy, które pozwalają na uzyskanie dofinansowania do źródła ciepła wymagają jeszcze mniejszych wartości EP. Program „Moje Ciepło", które daje możliwość wsparcia w zakresie finansowania pompy ciepła w nowo budowanym domu (takim, na który pozwolenie na budowę zostało wydane po 2021 roku), od roku 2022 wymagało EP w projektowanym domu na poziomie 63 kWh/(m2 rok), od roku 2023 wymaga jeszcze bardziej restrykcyjnego współczynnika o wartości nie większej niż 55 kWh/(m2 rok). Takie wartości charakteryzują budynek o bardzo wysokiej efektywności energetycznej, ale dalej nie jest to budynek zeroemisyjny.
Montaż instalacji PV wymaga nie tylko wiedzy z zakresu elektryki i konstrukcji dachu, ale również umiejętności pracy na wysokości. Dla specjalistów z dużym doświadczeniem praca na dachu może być tak naturalna jak dla innych praca na gruncie, aczkolwiek dla wielu nowych instalatorów, dopiero wchodzących w temat fotowoltaiki, samo poruszanie się po dachu może być sporym utrudnieniem. Kluczowe w pracy na wysokości jest bezpieczeństwo montujących, więc wszystkie zasady na temat prawidłowego montażu paneli i prowadzenia przewodów powinny być już wcześniej przyswojone. Pozwoli to uniknąć często występujących błędów oraz zapewni sprawny, dokładny i bezpieczny przebieg prac.
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia pracujące przy wykorzystaniu energii elektrycznej oraz energii termicznej dolnego źródła, w związku z czym przy przeglądach odchodzi konieczność kontroli instalacji gazowej. W tym samym momencie dochodzi jednak kilka innych aspektów, które trzeba koniecznie uwzględnić przy corocznej wizycie serwisowej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.