Wielu dorosłych, a zwłaszcza specjalistów ochrony zdrowia (w tym wzroku), zwraca uwagę na narastający problem, związany z korzystaniem przez dzieci z najnowszych technologii, takich jak smartfony czy tablety i inne coraz nowocześniejsze urządzenia elektroniczne. W kwietniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne, dotyczące czasu, jaki dzieci mogą spędzać z ekranami tych urządzeń [1]. Wynika z nich jasno, że do drugiego roku życia nie powinny mieć z nimi w ogóle kontaktu, a przez kolejne trzy lata może to być maksymalnie godzina dziennie. W maju natomiast World Council of Optometry oraz Brien Holden Vision Institute przeprowadziły tygodniową międzynarodową akcję Myopia Awareness Week, mającą na celu zwiększanie świadomości na temat progresji oraz częstości występowania krótkowzroczności na świecie [2,6].
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Zawód regulowany to taki, który wykonywać można wyłącznie przy spełnieniu określonych wymogów, opisanych przepisami prawnymi. Mogą one dotyczyć egzaminu, ukończenia odpowiedniego poziomu kształcenia, itp. Liczba zawodów regulowanych w Polsce przekracza 380. Pod tym względem stawia to nas w czołówce krajów europejskich. Jednak od kilku lat w Polsce wprowadzane są systemy deregulacyjne dla niektórych zawodów. Według prawa unijnego regulacja zawodu dotyczy bezpośrednio lub pośrednio przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych, które nakładają obowiązek posiadania kwalifikacji zawodowych. Każde państwo unijne samodzielnie decyduje o regulacji zawodów. Stąd zawody regulowane w Polsce nie muszą być regulowane w innych krajach UE i odwrotnie. Zawód optometrysty, zgodnie z międzynarodową definicją przyjętą w 1993 roku przez Międzynarodowe Porozumienie Optometryczne i Optyczne, jest zawodem autonomicznym, nauczanym i regulowanym, należącym do systemu ochrony zdrowia, a osoba wykonująca ten zawód praktykuje w zakresie badania refrakcji i zaopatrzenia w pomoce wzrokowe. Do jej zadań należy również diagnozowanie i właściwe postępowanie w przypadku choroby oczu oraz rehabilitacji układu wzrokowego. Jest to definicja ogólna dla optometrii na świecie, a szczegółowy zakres czynności jest określany w poszczególnych krajach, w zależności od sytuacji prawnej.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.