Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 198

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
PL
Działania porządkujące gospodarkę odpadami są jednym z wielu czynników, które zbliżają Polskę do obowiązujących w Unii Europejskiej wymagań w tym zakresie. Dotyczy to w szczególności wzrostu odzysku i wykorzystania surowców wtórnych. Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Odzysku i Recyklingu (ERRA) jest inicjatorem wielu programów rozwoju zagospodarowania surowców wtórnych, odzyskanych z odpadów komunalnych. Pilotażowe projekty takich programów zostały z powodzeniem wdrożone w kilkunastu krajach Unii.
PL
Usługi wodociągowo-kanalizacyjne świadczone są w warunkach monopolu naturalnego. Jednak może to rodzić obawę, że koszty i ceny wzrosną powyżej niezbędnego poziomu, zaś jakość usług stanie się niezadowalająca. Stąd niezbędne są działania kontrolne w tym zakresie. Taki nadzór spełnia m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
PL
Sytuacja prawna dotycząca oświetlenia dróg i innych przestrzeni publicznych jest bardzo niespójna. Z jednej strony, gminy są odpowiedzialne za całość zagadnień związanych z oświetleniem ulic, z drugiej zaś – w sporej części nie są właścicielami majątku oświetleniowego. Zagmatwane stosunki własnościowe nie pozwalają jednoznacznie wskazać, czyim obowiązkiem jest jego odtwarzanie. Stąd też NIK postanowił sprawdzić, jak gminy radzą sobie z realizacją zadań w tym zakresie.
PL
Jak funkcjonują rodzinne ogrody działkowe (ROD) w gminach" "Oto wielka tajemnica wiary" - chciałoby się odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wyniki ostatniej kontroli NIK w tym zakresie. Pozostając w obszarze "wierzeń", warto przypomnieć, że skrót ROD oznacza również... słowiańskie bóstwo, jednak - cytując za Wikipedią - "o nie do końca znanej funkcji". Ta definicja doskonale odzwierciedla bezład organizacyjny i prawny, dotyczący zagadnień związanych z ROD-ami.
PL
Gdy do centrum miasta zawędruje dzik albo jeleń, nie zawsze wiadomo, kto miałby go schwytać i zająć się nim. Coraz więcej dzikich zwierząt zapuszcza się na obszary zurbanizowane, co nierzadko obnaża brak przygotowania do takich sytuacji służb odpowiedzialnych za porządek w mieście. W polskim systemie prawnym jest bowiem luka, którą każdy stara się na swój sposób "zagospodarować".
PL
Jan Brzechwa w wierszu "ZOO" pisał: "Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka". Ciekawe, jak brzmiałaby ta fraza przy założeniu, że dzik przywędrował w okolice siedzib ludzkich? Urbanizacja terenów rolnych i leśnych wokół miast oraz łatwy dostęp do karmy powodują bowiem, że coraz więcej dzikiej zwierzyny bytuje na obszarach miejskich.
PL
Biorąc pod uwagę specyfikę miast i gmin, a także oczekiwania mieszkańców, głównymi celami straży miejskiej są poprawa porządku i wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród lokalnej społeczności. Stąd patrole straży m.in. kontrolują pod względem czystości posesje, usuwają z obszarów ogólnodostępnych wraki oraz pilnują porządku na terenach zieleni.
PL
Czy w gminach potrzebna jest formacja, która dbałaby o porządek i bezpieczeństwo mieszkańców. Polemika dotycząca sensu istnienia straży miejskiej trwa od lat. Powszechnie instytucja ta traktowana jest po macoszemu, gdyż większość społeczeństwa kojarzy ją z blokadami na kołach samochodów i mandatami za złe parkowanie. W rzeczywistości strażnicy pełnią szereg innych funkcji, które wpływają m.in. na wizerunek naszych miast i gmin.
PL
Od kilku lat metody działania Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ) ulegają ciągłym modyfikacjom. Proces ten jest także widoczny w działaniach kontrolnych. Przejawia się to m.in. w nowym podejściu do kontrolowanych podmiotów, polegającym głównie na prewencyjnym informowaniu o obowiązkach wynikających z przepisów ochrony środowiska.
PL
Kształtowanie polityki przestrzennej odgrywa istotną rolę wśród zadań przypisanych gminom. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli dokonała oceny działalności organów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przygotowania terenów, na których mogą być realizowane inwestycje, oraz prawidłowości i terminowości wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego i decyzji o warunkach zabudowy.
PL
Budowa oczyszczalni ścieków, nadrobienie zaległości w realizacji inwestycji wodociągowo-kanalizacyjnych oraz stworzenie optymalnego systemu gospodarki odpadami w kraju (w tym powstawanie nowoczesnych i likwidacja przestarzałych składowisk) - to tylko niektóre przedsięwzięcia, które mogą zostać zaprzepaszczone z powodu likwidacji funduszy ekologicznych.
PL
Rozpoczęła się VI kadencja Sejmu. Co przyniosą kolejne dni nowych rządów - czas pokaże. Nastała pora podsumowań i rozliczeń, a przede wszystkim wytyczania kierunków działań na przyszłość. Na co szefowie poszczególnych ministerstw, szczególnie rozwoju regionalnego i środowiska, powinni zwrócić uwagę? W którą stronę zdążać, by Polska ustawicznie rozwijała się, ale w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku?
PL
Od przeszło sześciu lat realizowane są w Polsce projekty spalarniowe, jednak dotychczas żadnemu beneficjentowi nie udało się wmurować kamienia węgielnego pod budowę tego typu obiektu. I choć inwestorzy przeszli wyboistą i krętą drogę, by wyłonić wykonawców inwestycji, to nawet największych optymistów może powalić na ziemię stwierdzenie jednego z beneficjentów: "Przyjemny czas realizacji tych zadań się skończył. Teraz zaczął się trudny, niewdzięczny etap naszej pracy".
PL
Idea wykonywania kary ograniczenia wolności w formie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społecznie użyteczne w stosunku do sprawców przestępstw i wykroczeń o relatywnie niewielkim stopniu szkodliwości powinna zyskiwać nie tylko akceptację społeczną, ale również uznanie samorządów. Niestety, kontrola NIK wykazała, że w tym obszarze gminy i jednostki nadzorujące pracę osób z wyrokami są - łagodnie mówiąc - sceptyczne, i co gorsza, nie osiąga się w tym zakresie pożądanej efektywności pracy wykonywanej przez skazanych i jej funkcji resocjalizacyjnej.
PL
Co jakiś czas media pokazują obraz Polski zaśmieconej, w której część społeczeństwa jest na bakier z dbałością o porządek, zwłaszcza w miejscach publicznych. Oczywiście, są prowadzone działania w gminach, które mają zmienić ten negatywny wizerunek, jednak do ideału nam jeszcze daleko. Pytanie tylko: dlaczego?
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.