Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
2005
|
tom Vol. 77, nr 19
263-170
PL
Trudno dziś udawać, że świat i jego obraz się nie zmienia, Ogromny wpływ na ten stan ma niewątpliwie intensywny rozwój nauki i techniki, a szczególnie techniki komputerowej. Informatyzacja zawładnęła nie tylko życiem naukowców jako bardzo wygodne narzędzie badawcze, ale także - życiem przeciętnego użytkownika komputera. Już mało kto potrafi sobie wyobrazić brak Internetu, poczty elektronicznej, komunikatorów, czatów. Oznacza to, że ten obszar techniki komputerowej stał się normalnym obszarem funkcjonowania współczesnego człowieka. Dla części użytkowników komputerów ten nowy obszar działalności zaczyna mieć coraz większą wartość i znaczenie. Z tej racji, coraz częściej informatycy, psychologowie, pedagodzy a także filozofowie zastanawiają się nad fenomenem tego nowego obszaru zainteresowania i działalności człowieka. W kontekście zaistniałej sytuacji, w niniejszym artykule podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie, czym charakteryzuje się ta nowa rzeczywistość i jaki jest jej stosunek do tradycyjnie pojmowanej rzeczywistości empirycznej.
|
|
tom Vol. 74, nr 15
121-131
PL
Celem artykułu jest wskazanie na zachodzące relacje między rzeczywistością poznawaną empirycznie (naturalną) a światem wirtualnym. Z tej racji, najpierw zostanie scharakteryzowana rzeczywistość w kontekście koncepcji przyrodniczych i filozoficznych. Wiedza dotycząca otaczającej nas rzeczywistości materialnej jest przedmiotem badań nauk szczegółowych. Zmienia się ona wraz z ich postępem. Te zmiany mają również wpływ na tworzone koncepcje filozoficzne rzeczywistości, lecz niezmienne w swej zasadniczej wymowie są poglądy idealistyczne i realistyczne. Z tej też racji zostaną one przybliżone. Następnie zostanie podjęta próba określenia pojęcia świata wirtualnego, wskazania na istotne jego cechy oraz przykłady realizacji. Uwypuklenie tych dwu typów rzeczywistości: empirycznej (naturalnej) i wirtualnej (sztucznej) będzie podstawą do uchwycenia związków zachodzących między nimi oraz podjęcia próby wyjaśnienia fenomenu, jakim jest dynamiczny rozwój rzeczywistości wirtualnej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.