Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2012
|
tom nr 9
65-71
PL
Sercem instalacji chłodniczej jest sprężarka. Jest to jeden z najdroższych, jak i również jeden z najbardziej złożonych elementów instalacji chłodniczych. Awaria sprężarki jest obciążeniem zarówno dla instalatora, jak i dla użytkownika.
|
2012
|
tom nr 10
58-63
PL
Sercem instalacji chłodniczej jest sprężarka. Jest to jeden z najdroższych, jak i również jeden z najbardziej złożonych elementów instalacji chłodniczych. Awaria sprężarki jest obciążeniem zarówno dla instalatora, jak i dla użytkownika.
|
|
tom nr 8
19--25
PL
Posiadacze restauracji, małych i średnich sklepów czy zakładów produkcyjnych prędzej czy później będą potrzebowali pomieszczenie chłodzone czy też mroźnicze. Na początku wystarczają im zwykłe lodówki i zamrażarki, ale wraz z rozwojem ilość mebli chłodniczych staje się zbyt duża.
|
2017
|
tom nr 8
70--73
PL
Do podstawowych elementów ciśnieniowej instalacji chłodniczej należą: sprężarka, skraplacz, element rozprężny i parownik. Od sprężarki, przez skraplacz do elementu rozprężnego jest strona wysokiego ciśnienia. Od elementu rozprężnego przez parownik do sprężarki mamy stronę niskiego ciśnienia. Dziś jednak nie tymi elementami instalacji się zajmiemy. Zajmiemy się płynem, który w tej instalacji krąży, choć nie jest czynnikiem chłodniczym.Krąży, choć tak naprawdę wolelibyśmy, by nie krążył. Płyn, który zmniejsza nam efektywność pracy instalacji, ale bez niego instalacja by nie pracowała w ogóle. Olej. To o nim będzie mowa.
|
2017
|
tom nr 9
74--78
PL
Już na początku naszego cyklu mówiliśmy o linii olejowej. Czas powiedzieć coś więcej. Co to jest linia olejowa? Najprościej jest to ta część instalacji, w której głównym medium jest właśnie olej. To jest proste. Naprostsza linia olejowa? Tu odpowiedź już nie jest taka łatwa. Dlaczego? Bo nasuwają się dwie odpowiedzi. Jakie? Po kolei. Zacznijmy od tego, kiedy linia olejowa jest wymagana.
|
|
tom nr 9
76--81
PL
Po omówieniu automatyki chłodniczej stosowanej przy układach bezpośrednich, przyszedł czas aby zająć się automatyką stosowaną do układów pośrednich. Wspomnę też o izolacji rurociągów.
|
2017
|
tom nr 10
68--71
PL
Jakie są wady rozwiązań wyrównania oleju omówionych w ostatniej części naszego cyklu? Dokładnie takie same, jak w przypadku samego wyrównania oleju. Nie mamy żadnej kontroli poziomu oleju w sprężarkach. Wiemy tylko, że w każdej z nich poziom powinien być taki sam. Olej będzie powracał do sprężarek, ale tylko w przypadku, gdy ten olej zostanie wyłapany przez odolejacz, lub gdy wróci z instalacji. Gdy go zabraknie, gdy utknie gdzieś w instalacji, nie będziemy mieli jak uzupełnić oleju. A sprężarki, mimo linii olejowej, mogą się zatrzeć. Jak się zabezpieczyć? Zacznijmy od kontroli poziomu.
|
2007
|
tom R. 42, nr 1-2
46-51
PL
Wszechobecny Internet znacznie ułatwił nam życie. Wielu z nas już sobie nie wyobraża życia bez poczty internetowej, e-encyklopedii, czy sklepów internetowych. Również w chłodnictwie od dawna wykorzystywany jest Internet do monitoringu i kontroli instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych. Od dawna mogliśmy przez system TAB i ARGO, produkcji LAB, kontrolować pracę urządzeń w sklepach i marketach. Instalacje tego typu również pozwalały na monitoring zakładów przemysłowych, a każda taka instalacja dawała zwiększone bezpieczeństwo użytkownikowi i ułatwiała pracę firmom serwisowym. Największym minusem instalacji monitoringu było to, że wymagały na miejscu instalacji komputera z odpowiednim oprogramowaniem. O ile w zakładach przemysłowych nie stanowiło to żadnego problemu, to w sklepach i marketach, gdzie każdy m2 powierzchni ma dużą wartość, było znacznym utrudnieniem. Również sam sposób łączenia, przez komputer na miejscu, stanowił pewne ryzyko włamania do sieci wewnętrznej sklepu i przechwycenia danych handlowych. W małych i średnich sklepach również nie było najczęściej osoby, która by kontrolowała instalację chłodniczą tak, że komputer, dodatkowo zainstalowany w markecie, był wykorzystywany tylko w niewielkim stopniu. Rozwiązaniem tego problemu jest nowy system monitoringu LAE-Electronic. Moduł i.LON 100 ECHELON rozwiązuje ten problem. Moduł ten podłącza się pod sieć sterowników jako kolejny sterownik. Równocześnie podłącza się go pod komputerową sieć LON z podłączonym Internetem.
|
|
tom nr 7
76--83
PL
W poprzednim artykule omówiliśmy najważniejszą część sklepu: salę sprzedaży oraz urządzenia, które tam się znajdują, czyli meble chłodnicze. Przyszedł czas, by powiedzieć, jak je teraz połączyć, by w pełni spełniały swoje zadanie. Czas na instalacje chłodniczą.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.