Prawidłowo funkcjonujący osad czynny jest oprócz powszechnie występujących w nim różnych rodzajów bakterii, biocenozą „mikroorganizmów” należących do różnych grup taksonomicznych. Najczęściej spotykane są orzęski, korzenionóżki (ameby „nagie” i „domkowe”), wiciowce, a także wrotki, niesporczaki, nicienie, skąposzczety i sporadycznie przedstawiciele innych grup zwierząt wielokomórkowych. Istotną rolę w „zdrowym” i stabilnym osadzie czynnym odgrywają osiadłe orzęski bakteriożerne, które współwystępują zwykle z bakteriożernymi orzęskami pełzającymi. Obecność obu tych grup orzęsków w osadzie jest możliwa i pożądana, ponieważ nie konkurują one ze sobą o pokarm. Orzęski osiadłe odżywiają się przede wszystkim bakteriami zawieszonymi i rozproszonymi w ścieku, podczas gdy orzęski pełzające zjadają bakterie występującymi na kłaczkach lub między nimi.
W artykule omówiono problem selektywnego zabezpieczenia mostka środkowego w rozdzielniach najwyższych napięć o półtorawyłącznikowym układzie pracy (3/2W), z punktu widzenia rozwiązań zabezpieczenia szyn zbiorczych dla rozdzielni najwyższych napięć.
EN
The article discusses the solutions concerning bus-bar protections meant for the 3/2 breaker configuration substations.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.