Ten serwis zostanie wyłączony 2025-02-11.
Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
2016
|
tom nr 2
12--13
PL
Czy rzeki i kanały wodne wrócą do łask jako alternatywa dla transportu kolejowego i drogowego? Atrakcją turystyczną już są. Ostatnio odżyła idea budowy wielkiego kanału, który połączyłby Odrę z Dunajem. Jego początkiem ma być Kanał Kędzierzyński, port w Koźlu i Kanał Gliwicki. Drugim wariantem transportu towarów drogą wodną jest linia Dunaj – Odra – porty bałtyckie. Przed wojną Odrą transportowano nawet 11 milionów ton towarów. W ubiegłym roku jedynie 300 tysięcy ton. Wiadomo, że powrót do dawnych wielkości przewozów będzie możliwy przez działania podejmowane nie tylko w Polsce. Więcej w tekście Jerzego Gościńskiego pt. „Kanał ze słoniny”.
EN
Will rivers and canals be appreciated again as an alternative for the rail and road transport? They are already a tourist attraction. Lately the idea to build the great canal to connect the Oder and the Danube has revived. The Kędzierzyn Canal, the port in Koźle and the Gliwice Canal would be its beginning. Another option of freight transport is the route Danube-Oder-Baltic ports. Before World War II as much as 11 million tonnes of cargo were transported by the Oder. Last year it was only 300 thousand tonnes. The previous transport volumes could be back, when some actions are taken, not only in Poland. One may read more in the text written by Jerzy Gościński, entitled „The Pork Fat Canal”.
PL
Wprowadzając na poziomie gminy lub związku gmin pełną, selektywną zbiórkę odpadów, nie sposób ominąć kompostowni, stającej się jednym z centralnych elementów gospodarki odpadami i recyklingu. W pierwszej części niniejszego artykułu ("Przegląd Komunalny" 10/2007) pokrótce scharakteryzowano metody przetwarzania odpadów, aby teraz skupić się wyłącznie na sensie istnienia gminnej kompostowni.
PL
Mimo że proces kompostowania biomasy jest procesem naturalnym, aby pozyskać odpowiednią jakość końcowego produktu, czyli kompostu, na dużą skalę, należy zastosować techniczną pomoc. Kompostowanie na skalę przemysłową wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia pracowników kompostowni, ale także odpowiedniej techniki, gwarantującej spełnienie podstawowych kryteriów dla pozyskania dobrego produktu.
PL
Patrząc na ilość ostatnio realizowanych w Polsce projektów kompostowni, wydawać by się mogło, że kompostowanie nie ma sensu. Składa się na to wiele przyczyn, ale dwie trzeba wymienić z pewnością: pierwsza ma genezę w samym systemie prawnym, druga zaś to negatywne nastawienie niektórych samorządów.
PL
Wytwarzanie i stosowanie kompotu kompostowego zalicza się do nowej, coraz dynamiczniej rozwijającej się gałęzi praktyki ogrodniczo-rolniczej, która czerpie wiedzę nie tylko z praktyki stosowania, ale coraz częściej również z naukowych badań i eksperymentów. Jest to młoda nauka, stąd pełno w niej sprzeczności, szczególnie w relacjach nienaukowo podchodzących do tematu praktyków-ogrodników.
PL
W ostatnich dziesięcioleciach w państwach uprzemysłowionych stopniowo zmniejsza się głęboko zakorzeniona nieufność i uprzedzenie do kompostowania, kompostu i naturalnych nawozów, postrzeganych jako wyraz zacofania w rolnictwie.
PL
Pełna kontrola przebiegu procesów kompostowania jest podstawowym warunkiem pozyskania odpowiedniej jakości produktu końcowego. Kompost odpadowy powinien spełniać warunki dla deponowania w kwaterze. Substancje organiczne powinny być zmineralizowane, czyli inertne, a masa materiału charakteryzować się małą (ok. 30%) zawartością wilgoci (czyli taką, która ułatwia jej transportowanie i zagęszczanie na kwaterze składowiska).
PL
Obok ładowarek kołowych lub teleskopowych polskich "odpadowców" chyba najbardziej fascynują przerzucarki. Wydawałoby się, że ilość sprzedanych do Polski dużych maszyn wskazuje na dobrze rozwinięty system kompostowania. Rzeczywistość jest jednak inna. Dobór maszyn w Polsce odbywa się na niezupełnie jasnych dla fachowca zasadach.
PL
Kompostowanie jest procesem przebiegającym w warunkach tlenowych. To obecność tlenu powoduje, że materia organiczna nie gnije, a podlega procesowi kompostowania. Po ułożeniu uprzednio przygotowanego w procesach rozdrabniania i mieszania materiału w pryzmy na płycie kompostowni najistotniejszym etapem technologicznej kontroli warunków procesu jest zapewnienie odpowiedniego napowietrzenia wsadu i utrzymania jego optymalnej wilgotności.
|
|
tom nr 4
55--56
PL
Pytanie o to, które rozwiązanie jest lepsze, pojawia się z zadziwiającą regularnością. Połączenia charakteryzujące się wysoką częstotliwością, ale wymagające przesiadek, czy kursy rzadsze, ale za to bezpośrednie? Wiele osób narzeka na to pierwsze rozwiązanie, chcą do swojego celu podróży dotrzeć bezpośrednio. Nasze doświadczenie „kolejowe” mówi wprost: mieszkańcy naszego województwa nie znoszą się przesiadać i to jest cecha wspólna zarówno transportu kolejowego, jak i drogowego.
PL
Kompostowanie jest procesem naturalnym. Materia wegetacyjna po obumarciu rośliny rozkłada się, próchnieje lub gnije. Te naturalne procesy są wykorzystywane przez człowieka do przetwarzania masy roślinnej lub odpadów żywnościowych na wartościowe produkty, takie jak kompost czy półprodukty, przy jednoczesnym odzysku energii, albo po prostu jako sposób mineralizacji i inertyzacji organiki odpadowej przed jej zdeponowaniem na składowisku.
PL
Pod koniec 2007 r. można było twierdzić, że rok 2008 będzie rokiem kompostowni w Polsce. Zmiana przepisów o opłatach marszałkowskich, która weszła w życie w styczniu br., wzbudziła ogromne zainteresowanie publicznych inwestorów projektami służącymi przetwarzaniu odpadów. Niestety, polska rzeczywistość znów sprowadziła nas na ziemię.
14
100%
PL
By wyprodukować dobry jakościowo i spełniający normy sanitarne kompost, należy pamiętać o odsiewaniu materiału strukturalnego. Dlatego niezbędnymi maszynami w kompostowni są sita.
PL
Po wyborze technologii kompostowania przyszły inwestor powinien zlecić doświadczonemu i zaufanemu konsultantowi dokładne opracowanie studium wykonalności dla projektowanego zakładu. Stanowi ono zarówno nieodzowny podkład do opracowania biznesplanu, jak i cenny dokument w ubieganiu się o zewnętrzne środki inwestycyjne, czyli preferencyjne kredyty i dotacje.
PL
Nie udały się kolejne przetargi! W Gdańsku protesty wszystkich firm biorących udział w przetargu były wręcz zaprogramowane. Można powiedzieć, że udział w postępowaniu był tylko po to, by mieć możliwość obalenia procedury. Dla postronnego zainteresowanego może to brzmi dziwnie, ale tak musiało być.
PL
Zmiany w polskich przepisach dotyczących ochrony środowiska i gospodarki odpadami zapowiadają na nadchodzące lata prawdziwy boom w inwestycjach komunalnych. Coraz więcej zapytań o doradztwo wpływa do firm dysponujących technologiami mechanicznej i biologicznej obróbki odpadów. Analiza kilku różnych, udostępnionych inżynierom-konsultantom dokumentacji przetargowych, opisujących takie zakłady, wykazała wręcz przerażająco niski poziom wiedzy decydentów o biologicznych procesach przetwarzania.
PL
Jeśli kompostownia ma być przedsięwzięciem opłacalnym, to aspekt kosztów przetwarzania odpadów na produkt o konkretnej, wymiernej i stabilnej jakości, czyli koszt produkcji towaru o właściwościach handlowych, jest najważniejszym kryterium, wymagającym szczególnie wnikliwej analizy. Redukcji kosztów operacyjnych są podporządkowane rozwiązania logistyczne i technologiczne.
PL
Kompostowanie staje się jednym z najistotniejszych elementów nowoczesnej gospodarki odpadami, ochrony klimatu, ochrony i polepszania zarówno gleby, jak i jakości wód oraz zrównoważonego rozwoju gmin i regionów europejskich.
PL
Generalnie akty prawne regulujące rynek kompostu w krajach "starej" Unii Europejskiej można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią standardy chroniące zdrowie ludzi i środowisko, wprowadzane w związku z faktem, że kompost jest wytwarzany z odpadów. Druga grupa standardów, wynikająca z tzw. podejścia rynkowego, skupia się głównie na jakości kompostu i jego właściwościach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.