Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available Transcendencja w ujęciu Margaret S. Archer
100%
PL
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie koncepcji transcendencji opisanej przez M.S. Archer i innych współautorów w książce Transcendence. Critical realism and God. W swych wyjaśnieniach starają się oni usunąć pewną asymetrię, która funkcjonuje w naukach społecznych przez ostatnie dwa wieki, a która przyznaje szczególną preferencję dla światopoglądu ateistycznego w badaniach naukowych, uznając go za obiektywny. M.S. Archer i współautorzy, opierając się na podejściu realistycznym, a zwłaszcza realizmie krytycznym, rozwiniętym przez Roya Bhaskara, wykazują nieuprawniony charakter takich założeń. Starają się się oni przywrócić zagadnienie Boga w racjonalnej debacie i dyskusji. Jak to zostało pokazane przez M.S. Archer założenia te wynikają z dwóch dominujących w naukach społęcznych koncepcji człowieka, dwóch redukcjonizmów, które usunęły Boga z rzeczywistości w ogóle. W swym wywodzie M.S. Archer korzyta z doświadczenia religijnego dwóch wielkich kontemplatyków Zachodu: św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa. Dzięki temu studium pokazuje ona realną możliwość analizy naukowej doświadczenia religijnego, zwracając również uwagę na zastosowanie odpowiedniej metodologii dostosowanej do badanego zagadnienia.
EN
The question of control in social relations provokes a great deal of extreme emotions. However, its proper understanding and use is important in the perspective of establishing the right social order. Nevertheless, such control cannot restrict the functioning of entities in social life to the utmost degree possible, or it will limit and inhibit rather than properly stimulate and guide development. Social relationships must be based on trust enhanced by appropriate use of control instruments. Control in food industry is of particular importance here as food production directly affects the life and health of consumers. In Poland, there are many institutions involved in official food control whose actions, however, are not fully coordinated and require improvement. It is important, in particular, to strengthen the authority of those institutions and increase their focus on educational activities, at the same time creating appropriate food culture in the society, which would result in more effective cooperation with consumers in the control process and foster positive social bonds.
PL
Kontrola w reacjach społecznych budzi wiele skrajnych emocji. Właściwe jej rozumienie i wykorzystanie jest jednak istotne w perspektywie budowania porządku i ładu społecznego. Tym niemniej, kontrola nie może ogarniać w maksymalnym możliwym stopniu przestrzeni funkcjonowania podmiotów życia społecznego. Inaczej, będzie bardziej ograniczała i hamowała rozwój niż go odpowiednio stymulowała i ukierunkowywała. Podstawą relacji społecznych, także w biznesie, muszą być relacje oparte na zaufaniu, które należy wzmacniać poprzez odpowiednie wykorzystanie instrumentów kontroli. Szczególne znaczenie kontrola ma w biznesie żywnościowym, którego produkcja w sposób bezpośredni oddziałuje na życie i zdrowie konsumentów. W Polsce działa wiele instytucji zajmujących się urzędową kontrolą żywności, których działania jednak nie do końca są skoordynowane i wymagają korekty. Istotne jest zwłaszcza wzmocnienie autorytetu tych instytucji, a także większe ich ukierunkowanie na działalność edukacyjną i kształtowanie odpowiedniej kultury żywnościowej w społeczeństwie, która pozwoli także na lepsze współdziałanie konsumentów w procesie kontroli i wzmacniania pozytywnych więzi społecznych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.