W niniejszym artykule przedstawione zostały podstawowe aspekty związane z zastosowaniem dostępnych obecnie na rynku polskim systemów wentylacji pożarowej, ze szczególnym uwzglednieniem rozwiązań stosowanych w budynkach wielokondygnacyjnych.
W artykule opisano podstawowe zagadnienia związane z aplikacją regulatorów VAV w pomieszczeniach laboratoryjnych, ze specjalnym uwzględnieniem założeń, jakie należy przyjmować podczas projektowania tego rodzaju instalacji oraz przedstawiono krótki opis przykładowej stacji regulująco-monitorującej umożliwiającej kontrolę wybranych parametrów pracy instalacji.
Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów oraz elektronicznego układu kontrolno-pomiarowego wraz z monitoringiem, urządzenia serii iSWAY-FCŽ zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i niezawodności, i mogą być z powodzeniem stosowane praktycznie we wszystkich rodzajach budynków.
Poprawne zaprojektowanie instalacji różnicowania ciśnienia w klatkach schodowych budynków kotłowni wymaga od projektanta uwzględnienia szeregu problemów wpływających istotnie na ostateczny kształt instalacji.
W artykule przedstawiono analizę rozkładu ciśnienia spowodowanego oddziaływaniem wiatru w bezpośrednim sąsiedztwie oraz na elewacji rzeczywistego budynku biurowego. Analiza taka przeprowadzana jest zwykle as wyznaczania obciążeń statycznych spowodowanych wiatrem, dodatkowo może zostać wykorzystana do zaplanowania właściwego rozmieszczenia istotnych elementów instalacji wentylacyjnej takich jak czerpnie i wyrzutnie powietrza oraz okna otwieralne. Obliczenia wykonano z wykorzystaniem oprogramowania CFD AnsysŽ HuentŽ i dodatkowo zweryfikowano stosując proste zależności analityczne.
Na przestrzeni ostatnich lat obserwowany jest stały wzrost dostępności narzędzi komputerowej mechaniki płynów (CFD) co w połączeniu ze stale rosnącymi możliwościami sprzętowymi pozwala na coraz dokładniejsze modelowanie procesów wymiany ciepła i przepływów powietrza w budynkach. Stopniowa popularyzacja tego typu analizy obserwowana jest również w odniesieniu do systemów wentylacji pożarowej. Najszersze zastosowanie analiza numeryczna znajduje w dalszym ciągu w odniesieniu do instalacji wentylacji oddymiającej, jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i odpowiednich modeli numerycznych można z powodzeniem modelować wybrane procesy na poziomie pojedyńczych urządzeń jak i całych instalacji w tym również systemów różnicowania ciśnienia. W niniejszym artykule przedstawiono porównanie skuteczności działania dwóch instalacji nadciśnieniowego zabezpieczenia przed zadymieniem pionowych dróg ewakuacyjnych. Porównania dokonano na podstawie analizy numerycznej (CFD) procesów cieplno-przepływowych towarzyszących eksploatacji ww. instalacji z wymienieniem kluczowych etapów procedury tworzenia modelu numerycznego i problemów z tym związanych.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.