Jedną z podstawowych bolączek krajowego systemu zamówień publicznych jest obciążenie zamawiających obowiązkiem dokonywania zakupów specjalistycznych rozwiązań, niezależnie od posiadanej w tym zakresie praktycznej wiedzy. Wspomniana słabość jest zasadniczo nieusuwalna – trudno oczekiwać, żeby np. w każdej gminie zatrudniony został sztab wykwalifikowanych znawców konkretnej tematyki, którzy byliby w stanie nadążać za nieustannie zmieniającymi się standardami i galopującym rozwojem technicznym. Skorzystanie z wiedzy eksperta z rynku też nie zawsze jest możliwe, m.in. z uwagi na dodatkowe koszty, które generuje tego typu rozwiązanie. W artykule kompleksowo przedstawiono problem, a także zaproponowano konkretne działania mające na celu zmianę sytuacji.
Inwestycje publiczne, których przedmiotem jest realizacja dużych projektów budowlanych, to skomplikowany proces, który rozpoczyna przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wynikiem postępowania jest podpisanie umowy z wykonawcą, którego ofertę wybrano jako najkorzystniejszą. Umowy, która jest podstawą realizacji procesu budowlanego, a jednocześnie winna stanowić gwarancję należytego wykonania zamówienia i zabezpieczać interesy zamawiającego.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.