Służba zawodowa w wojsku wymaga szczególnych predyspozycji zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jest to związane ze szczególnym rodzajem zadań stojących przed siłami zbrojnymi. Organami powołanymi do weryfikacji przydatności do zawodowej służby wojskowej pod kątem psychicznym i fizycznym są wojskowe komisje lekarskie. Komisje te wydają orzeczenia przyznające odpowiednią kategorię zdolności do pełnienia takiej służby
Podstawowym elementem systemu wynagradzania żołnierzy zawodowych jest uposażenie zasadnicze, którego wysokość jest uzależniona od zajmowanego stanowiska, wykonywanych zadań służbowych, ponoszonej odpowiedzialności i wymaganych kwalifikacji. Składa się z uposażenia zasadniczego oraz dodatków. Otrzymanie dodatków zależy od wystąpienia określonych okoliczności. Ustawa pragmatyczna przewiduje sześć dodatków stałych, których przyznanie żołnierzowi spełniającemu wymagania wskazane przez ustawodawcę jest obligatoryjne.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.