Nowa wersja platformy, zawierająca wyłącznie zasoby pełnotekstowe, jest już dostępna.
Przejdź na https://bibliotekanauki.pl
Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Współczesne kierunki w budowie pieców szklarskich. Cz. III.
100%
2
Content available remote Współczesne kierunki w budowie pieców szklarskich. Cz. II.
100%
3
Content available remote Współczesne kierunki w budowie pieców szklarskich cz. I.
100%
4
Content available remote Współczesne poglądy na znaczenie lepkości szkła w procesie jego produkcji
100%
PL
W referacie omówiono wpływ temperatur na lepkość szkła, wpływ składu tlenkowego na wysoko i niskotemperaturową lepkość szkła, znaczenie lepkości w procesie topienia i formowania wyrobów szklanych. Podkreślono rolę dużego wpływu zmian temperatury na lepkość szkła w zakresie roboczym, gdzie w odniesieniu do szkła opakowaniowego obniżenie temperatury o ok. 5,5 stopnia C podwaja lepkość szkła. Omówiono najważniejsze metody obliczania lepkości ze składu chemicznego szkła i ich rolę dla projektowania szkieł, kontroli procesu technologicznego i dokonywania zmian w składzie tlenkowym szkła. Wpływ lepkości szkła w powiązaniu ze składem tlenkowym na proces topienia i klarowania, a w szczególności na ekonomikę procesu topienia i eksploatację pieca ma coraz większe znaczenie ze względu na rosnące ceny energii, koszty remontów pieców i rosnące koszty ochrony środowiska. Stabilna lepkość szkła, wpływającego do formowania, wraz z właściwie dobranym czasem stygnięcia, warunkują właściwy przebieg procesu formowania i stanowią podstawę "sukcesu" w produkcji szkła. Poznanie krzywej lepkości w pełnym zakresie temperatury i umiejętne posługiwanie się najważniejszymi zakresami i punktami lepkościowymi, stanowią ważną umiejętność personelu kierowniczego i sprawującego dozór w procesie produkcji szkła.
5
Content available remote Możliwości obniżenia temperatury topienia szkła opakowaniowego
63%
PL
Składy chemiczne szkieł opakowaniowych od 1932 r. pomimo zawsze istniejących cech podobieństwa były systematycznie unowocześniane, dostosowywane do warunków ekonomicznych i wymagań użytkowników. Do najważnieszych zmian należy zaliczyć: ograniczenie alkalii i zwiększenie CaO, wprowadzenie małych dodatków MgO za CaO, restrykcyjne ograniczenie metali ciężkich, wprowadzenie małych dodatków Li2O, głównie w celu podwyższenia wydajności topienia i poprawienia jakości masy szklanej. W ostatnich latach, z powodu coraz wyższych cen energii cieplnej, zwiększających się wymagań ochrony środowiska i coraz większego zainteresowania się globalnym zjawiskiem cieplarnianym, prowadzone są prace nad zmianami składu chemicznego szkła w celu znacznego obniżenia temperatury topienia, umożliwiającego obniżenie zużycia paliwa, a tym samym zmniejszenie emisji CO2 i NOx. Poprzez zastosowanie tzw. chemicznego ,,boostingu'' tj. wprowadzenie do składu chemicznego szkła synergicznie działających tlenków obniżających lepkość wysoko-temperaturową można obniżyć temperaturę topienia nawet około 100 stopni Celsjusza. Największy wpływ na obniżenie temperatury log eta=2 ma tlenek litowy. Wprowadzenie 0,135% Li2O do składu szkła opakowaniowego obniża temperaturę topienia o około 11 stopni Celsjusza. Przeprojektowanie składu chemicznego szkła musi być dokonane w taki sposób aby zachować należytą jakość szkła, właściwości fizyko-chemiczne, a jednocześnie zachować (z możliwie najmniejszymi zmianami) dotychczasowe warunki formowania, z których najważniejsze to czas stygnięcia i temperatura likwidusu. Kompleksowe spełnienie tych warunków jest jednak skomplikowane.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.