Moskwa to nie tylko stolica Rosji i symbol potęgi dawnego imperium. To także jedna z największych metropolii świata zamieszkiwana przez ponad 10 mln obywateli. W tak wielkim organizmie miejskim komunikacja publiczna działa w zupełnie innej skali. Podstawowym środkiem transportu jest metro, a jego uzupełnieniem są autobusy, trolejbusy i tramwaje. Ponad 7,5 tys. Pojazdów obsługujących 641 linii naziemnych przewozi dziennie 12,5 mln pasażerów. W moskiewskiej komunikacji zatrudnionych jest 35 tys. Pracowników. 3/4 podanych wielkości przypada na trakcję autobusową.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pięciotysięczne miasto Siewierz położone w połowie drogi pomiędzy Katowicami a Częstochową należy do najmniejszych miast w Polsce posiadających komunikację miejską. Miasto i gmina Siewierz wchodzą w skład Komunalnego Związku Komunikacyjnego organizującego komunikację publiczną na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku były dla komunikacji miejskiej czasem przełomowym. Istniejący przez wiele lat stan równowagi został zachwiany przemianami gospodarczymi. Największe zmiany w transporcie miejskim zaszły w rejonach najbardziej uprzemysłowionych i tych, które w wyniku transformacji ucierpiały najbardziej. Do takich rejonów należy zaliczyć dawne województwo katowickie, opierające swój potencjał gospodarczy głównie na górnictwie węglowym i hutnictwie. Likwidacja kopalń i hut odbiła się ogromnym spadkiem przewozów pasażerskich, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i kolejowej.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Pomysł powołania do życia trakcji autobusowej i utworzenie nowego przedsiębiorstwa komunikacyjnego, podporządkowanego bezpośrednio Radzie Miejskiej, zrodził się zaraz po zakończeniu I wojny światowej. Zdecydowały tu względy praktyczne. Znaczna liczba wagonów tramwajowych była zdewastowana przy równocześnie dużych potrzebach przewozowych tak wewnątrz miasta, jak i na jego obrzeżach. Ten nowy środek transportu zakupiono w Austrii i to w dość dużej ilości, bo aż 56 jednostek, w styczniu 1920 roku. W artykule przedstawiono opisy pierwszych konstrukcji autobusów z okresu międzywojennego i czasu wojny.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.